10.3 C
Skopje
22.4.2019 - 0:37

Ознака: Горан Сугарески

Сугарески најави отворање на автопатот Кичево-Охрид до јуни 2021 година

Денес во обиколка на автопатот Кичево-Охрид и на средба со граѓаните на Кичево беше министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорката на Управата...

Државата ги презема ингеренциите за плажите на Охридското Езеро

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува наредната недела да почне собраниската процедура за измени на Законот за градежно земјиште со кои ќе...

Сугарески: Државниот градежен инпекторат ќе го испита случајот Матка

Доколку овластениот градежен инспектор од општина Сарај не постапил во случајот со Матка, тогаш градежен инспектор од Државниот градежен инспекторат на Република Северна Македонија...

Сугарески: Наскоро почнува изградбата на првиот дел од автопатот Скопје-Блаце

Проектирањето на првите 1,9 километри од автопатот Скопје-Блаце ќе биде завршено во текот на следниот месец, веднаш потоа ќе почне тендерирањето, а се очекува...

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“

Започна модернизацијата на трансформаторската станица „Дуброво“, при што ќе биде инсталирана нова опрема. Проектот опфаќа замена на примарна опрема, како прекинувачи, разделници, струјни и...

Сугарески: Седумдесет милиони евра од Светска банка за инфраструктурни проекти во...

Целосна реконструкција на булеварот „Туристичка“, на регионалниот патен правец од Охрид до селото Подмоље, делницата од Подмоље до Струга, како и патниот правец од...

Сугарески: Општините да достават проекти за инфраструктурни проекти

Општините да достават готови проекти до Владата за да може да ги искористат парите кои беа наменети за изградба на карго аеродромот во Штип,...

Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип готов до крај на септември или почеток на...

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува до крај на септември или почеток на октомври да биде завршен автопатот Миладиновци-Штип, со евентуално мало...

Сугарески најави нов тендер за субвенционирање на нискобуџетни авиокомпании

Новиот јавен повик за субвенционирање на нискобуџетни авиокомпании ќе биде објавен деновиве, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, одговарајќи на новинарско прашање...

Заврши реконструкцијата на делници од патот Струмица-Берово

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска објави дека е завршена реконструкцијата на делници од патот Струмица-Берово. Двете делници од село Дабиле до...