Ознака: Горан Стефановски

Писатели што ја предвидоа македонската судбина

Творечките имиња од генерацијата на втемелувачите на македонската литература и на македонскиот јазик, ги чувствуваа македонското битие, македонскиот проблем, тегобните вибрации, обидите за нашето...

Екот од Античкиот театар го отвори небото над Македонија

Годинешното „Охридско лето“ кулминира со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски Со маестралната изведба на театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски,...

Познатата виолинистка Ванеса Меј ќе го отвори Охридско лето

Виолинистката Ванеса Меј на 12 јули ќе го отвори 59-то издание на Охридско лето во Античкиот театар. На настапот ќе ја придружуваат солисти од...

Одбележан роденденот на писателот Горан Стефановски

Уникатен настан, каков што беше и самиот Горан Стефановски, ретко убава и суштинска средба што ќе се ќе памети, како и сето она што...

Македонскиот драмски писател Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало

Споменик на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, ќе биде подигнат во Дебар Маало, соопштија од Општина Центар, откако советниците донесоа одлука по иницијатива на...

Февруари – месец на иранскиот и на рускиот филм

Февруари во салата на Кинотеката на Македонија носи грст наслови од различни кинематографии и различни жанрови, но и омажи на домашни автори и актери...

Покрај Ковачевиќ и Шнајдер, Стефановски е најостриот југословенски драмски автор

Беше еден од тројцата најважни драматичари во 1980-тите, но и текстописец на групата „Леб и сол“. Во Хрватска се сетија на него дури откако...

Со петминутен аплауз Драмски му оддаде почит на Горан Стефановски

Со петминутен аплауз заврши денешната комеморација во Драмскиот театар во чест на неодамна починатиот македонски драмски писател Горан Стефановски на која присуствуваа негови колеги, претставници...

Комеморација за Горан Стефановски во Драмски театар Скопје

Драмскиот театар Скопје денеска ќе одржи комеморација за неодамна починатиот македонскиот драмски писател Горан Стефановски. Покрај ансамблот на НУ Драмски театар Скопје, обраќање за делото...

Сеќавање на детето што плачеше

Посветено на горостасот Горан Стефановски Едно пролетно топло претпладне во 1955 година во мојот Прилеп, случајно се најдов на аголот меѓу улиците Борка Талески и...