29.8 C
Skopje
16.9.2021 - 16:57

Ознака: Горан Стефановски

Општина Центар ќе постави споменик од Горан Стефановски, донација од неговото...

Советот на Општина Центар ја усвои Одлуката за прифаќање донација од семејството на писателот Горан Стефановски и на Здружението за промоција и зачувување на...

Спомен-обележјето на Горан Стефановски го почнува своето патување за Скопје

Во чест на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски, Општина Центар и семејството на Стефановски...

Споменикот за Горан Стефановски од Лондон наскоро пристигнува во Скопје

Во чест на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски, Општина Центар заедно со семејството на...

Новото издание на списанието „Зенит“ посветено на Горан Стефановски

Излезе од печат списанието за наука, литература, култура и уметност „Зенит“ на здружението „Иван Василевски“ од Струмица. Станува збор за двоброј посветен на Горан Стефановски. Во...

Писатели што ја предвидоа македонската судбина

Творечките имиња од генерацијата на втемелувачите на македонската литература и на македонскиот јазик, ги чувствуваа македонското битие, македонскиот проблем, тегобните вибрации, обидите за нашето...

Екот од Античкиот театар го отвори небото над Македонија

Годинешното „Охридско лето“ кулминира со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски Со маестралната изведба на театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски,...

Познатата виолинистка Ванеса Меј ќе го отвори Охридско лето

Виолинистката Ванеса Меј на 12 јули ќе го отвори 59-то издание на Охридско лето во Античкиот театар. На настапот ќе ја придружуваат солисти од...

Одбележан роденденот на писателот Горан Стефановски

Уникатен настан, каков што беше и самиот Горан Стефановски, ретко убава и суштинска средба што ќе се ќе памети, како и сето она што...

Македонскиот драмски писател Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало

Споменик на македонскиот драмски писател Горан Стефановски, ќе биде подигнат во Дебар Маало, соопштија од Општина Центар, откако советниците донесоа одлука по иницијатива на...

Февруари – месец на иранскиот и на рускиот филм

Февруари во салата на Кинотеката на Македонија носи грст наслови од различни кинематографии и различни жанрови, но и омажи на домашни автори и актери...