Ознака: Горан Милевски

Горан Милевски кандидат за градоначалник на Битола од коалицијата ЛДП-ДОМ

Општинскиот одбор на ЛДП-Битола, на синоќешната седница едногласно заклучи претседателот на партијата и актуелен министер за локална самоуправа, Горан Милевски да биде кандидат на...

По „Водовод“ и „Нискоградба“ помош и за ЈП „Комуналец“ од Министерството...

Министерството за локална самоуправа, предводено од министерот Горан Милевски, денеска му додели 12 милиони денари за набавка на две возила за чистење на отпад...

Милевски: Климатските промени треба да се приоритет на сите институции

Климатските промени треба да се приоритет на сите институции, како и за целата заедница порача министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска на конференцијата...

Милевски: Со стратегијата за регионален развој до поквалитетен живот

Собранието ја изгласа Стратегијата за регионален развој 2021-2031, долгорочен плански документ со кој се утврдуваат принципите, целите и приоритетите на регионалниот развој во државава...

Милевски: Процесот на децентрализација треба да продолжи без одлагање

Првиот состанок на работната група за продолжување на процесот на децентрализација се одржа во просториите на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. -...

Милевски: Фер е новите градоначалници да го започнат мандатот со проширени...

Оваа година треба да се одржат локалните избори и фер е новите градоначалници да го започнат својот мандат со веќе дефинирани правила на игра...

Милевски: Крушево станува центар за авантуристички туризам

Заврши реконструкцијата и доградбата на полетувалиштето за параглајдеристи во Крушево, како еден од најголемите туристички потенцијали за авантуристички туризам во Пелагонискиот регион и во...

Општина Новаци со свои автобуси ќе ги превезува учениците

Општина Новаци во иднина со сопствени автобуси, минибуси и комбиња ќе ги  превезува учениците. Ова беше речено за време на денешната посета на министерот за...

Западен Балкан треба активно да ги решава локалните проблеми

Економскиот развој, стабилноста, владеењето на правото и одливот на младите се главните проблеми кои ги засегаат земјите од Западен Балкан, порача министерот Горан Милевски...

Градоначалничката Петровска и министерот Милевски ја промовираа мерката „Мој ДДВ“

Денеска на Широк Сокак во Битола министерот за локална самоуправа, Горан Милевски и градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска пред битолчани ја промовираа мерката...