Ознака: Горан Анастасовски

Снежните убавини низ призмата на Горан Анастасовски

Зимата е омилено годишно време за многумина и првиот снег ја раздвижи престолнината на Македонија. Голем број на граѓани излегоа да прошетаат низ убавините...

Малата Лана – најфотографираното бебе во Македонија

Лана е родена пред осум месеци во болницата „Ре-Медика“ и буквално десет минути по раѓањето стана постојана инспирација и модел на нејзиниот дедо Горан...

Фламингата од скопската Зоолошка градина го освојуваат светот

Новите жители на скопската Зоолошка градина ги освојуваат срцата на светските медиуми. „Боред панда“, еден од водечките светски портали за поп-култура и уметност, објави...

Фотоприказната за Јуруците на Горан Анастасовски актуелна во регионот

Сараевското радио и српскиот портал „Ноиз“ неодамна ја пренесоа впечатливата приказна за Јуруците од Македонија, која преку извонредните фотографии на нашиот колега Горан Анастасовски...

За најубавите фотографии секогаш е пресудна среќата

За најубавите фотографии секогаш е пресудна среќата, вели Горан Анастасовски за способноста да направи квалитетен портрет од животни, во видео-прилогот на Македонската радиотелевизија (МРТ)...

Мајмунчето на Горан Анастасовски меѓу најсмешните фотографии на деценијата

Избор на британскиот „Дејли мејл“ Фотографијата „Мајмунчето Лука со банана“, на нашиот колега Горан Анастасовски, се најде во изборот на британскиот весник „Дејли мејл“ на...

Британија го виде малото бело кенгурче од Скопје

Британскиот весник „Дејли ескпрес“ ги објави ексклузивните фотографии на нашиот колега Горан Анастасовски, кој имаше чест да го овековечи излегувањето на бебето на белиот...

Фотовест: Безусловната љубов не постои само кај луѓето

Нашиот колега Горан Анастасовски ги лови убавите и слатки моменти на жителите на Скопската зоолошка градина повеќе од петнаесет години. Негова фотографија, на која...

„Дејли стар“ објави прилог за зачудувачката врска на Ристе Трајковски со...

Приказната на нашиот зоо-негувател Ристе Трајковски и неговата долгогодишна зачудувачка врска со жирафите во Золошката градина во Скопје ја објави британски „Дејли стар“. Таблоидот...

Ексклузивно: Малото бело кенгурче излезе од торбата на својата мајка

Ексклузивно, фотографот на „Нова Македонија“ Горан Анастасовски имаше чест да го фотографира бебето на белиот кенгур од Зоолошка градина - Скопје. Кенгурчето излезе од...