2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 10:42

Ознака: голови

Голови, асистенции и минути

И за годинашното Европско првенство во фудбал за одредување на најдобриот стрелец, во случај повеќе фудбалери да постигнат еднаков број голови, прво решаваат асистенциите,...

Како ретко кога, дожд од европски голови

По половина од мечевите во групната фаза вкупниот просек на голови по меч е поголем од рекордот откако се игра овој формат на ЛШ,...

Лукаку дава голови и соборува рекорди

Интер и Манчестер јунајтед со триумфите над Баер односно Копенхаген си обезбедија пласман во полуфиналето на Лига Европа на завршниот турнир во Германија Манчестер јунајтед...

Левандовски дава голови и соборува рекорди

Тој даде два гола на мечот Баерн - Фрајбург 3-1 и се запиша во книгата на рекорди на Бундес-лигата со постигнатите 33 гола, најмногу...

Меси постигнува голови и соборува рекорди

Аргентинецот Меси (32) го одигра јубилејниот 700-ти натпревар во дресот на Барселона, против Борусија Дортмунд (3-1) и го обележи на најдобар можен начин, со...

Сите 36 лигашки голови на Меси во една минута 

И покрај катастрофалното испаѓање од Лигата на шампионите, Лионел Меси повторно имаше фантастична сезона во Ла лига, постигнувајќи 36 лигашки гола, кои лигата ги...

Клоп и Азар до 100 победи и голови во Премиер-лигата

Во Премиер-лигата Ливерпул гази сѐ пред себе и во 19-то коло го декласира Њукасл (4-0), по што се зацврсти на лидерската позиција со 51...

Борусија и Атлетико си ги продолжија сериите голови

Борусија, која му го нанесе најтешкиот пораз на Атлетико (4-0) под водство на Симеоне, постигнува барем четири гола на пет од последните шест меча,...

Години – 25, мечеви – 222, голови – 250

Во минатите 25 години (првиот меч е одигран на 13 октомври 1993 година) македонската фудбалска репрезентација одигра вкупно 222 натпревари и постигна рамно 250...

Нов тактички тренд на СП – голови од прекин

СП 2018 постави рекорд - 68 гола на 63 меча (без финалето Франција - Хрватска) постигнати од прекин (корнер, слободен удар), објави ФИФА во...