11.4 C
Skopje
25.4.2019 - 2:27

Ознака: голман

Бенкс – од јагленокопач до врвен голман

Славниот англиски голман, светски првак и актер на веројатно најдобрата одбрана во светот, вчера почина на 81 година Најпознатиот фудбалски голман на Англија, Гордон Бенкс,...

Ристовски: Како ќе одминува СП ќе бидеме подобри и подобри

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски по мечот со Јапонија (37-28) изјави дека противникот покажал брза игра и им предизвикал многу проблеми...

Почина македонската фудбалска легенда Благој Истатов

Легендарниот македонски голман Благој Истатов почина денеска во 71. година од животот. Истатов целиот свој живот го посвети на фудбалот. Негов матичен клуб е Беласица,...

Ќириќ: Не е толку лесно да се изведува пенал, како што...

Шутирањето пенали на фудбалски меч често се нарекува лотарија со среќата и со психолошкиот притисок како неизбежни фактори. Математиката вели дека тимовите што први...

Голманите ги одведоа Русите и Хрватите во четврт-финалето

Во неделата се истакнаа Акинфеев, кој одбрани два пенала за триумф на Русија, и Субашиќ, со три одбрани на дуелот Хрватска - Данска. Се...

Дејан Илиев го продолжи договорот со Арсенал

Македонскиот репрезентативен голман Дејан Илиев останува во дресот на Арсенал, откако клубот потврдил дека македонскиот голман го продолжил договорот за уште две години. Илиев на...

Ел-Хадари постави три возрасни рекорда

Египетскиот голман Есам Ел-Хадари на мечот против Саудиска Арабија (1-2) во понеделникот, на возраст од 45 години и 161 ден, стана највозрасниот фудбалер што...

Татко, зет и внук – сите играле на СП

Со настапот на Каспер Шмајхел за Данска, во саботата се комплетира 26-та комбинација татко и син на фудбалските мундијали. На оваа листа се издвојуваат...

Јеро: Имаме целосна доверба во Де Геа

Селекторот на шпанската репрезентација Фернандо Јеро изјави дека голманот Давид де Геа е смирен и сталожен по натпреварот со Португалија, во кој направи неколку...

Нојер: Подготвен сум за Мундијалот

Првиот голман на германската фудбалска репрезентација Мануел Нојер се чувствува подготвен за настап на Светското првенство 2018. Тој пропушти голем дел од минатата сезона поради...