Ознака: голема

Голема заинтересираност за концертот „Бакнеж и танго“ за Денот на вљубените

Огромна заинтересираност има за билетите за претстојните два концерта на оркестарот на Филхармонијата: „Штурецот и мравката“, наменет за најмладите, кој ќе се одржи на...

Саша Николовски-Ѓумар остави голема трага

Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017), еден од најзначајните македонски диригенти, кој замина на денешен ден пред три години, остави голема трага во македонската музика. Во негова...

Европа пред голема геополитичка дилема

Пред два месеца, во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изрази страв дека „голема пукнатина“ може...