4.2 C
Skopje
5.12.2020 - 22:41

Ознака: голема албанија

Дуа Липа, границите и прашањето кој дошол прв на Балканот се...

Границите на Балканот секогаш се горлива тема, која овојпат беше распалена поради објава на Инстаграм на британската пејачка со потекло од Косово Дуа Липа....

Дуа Липа создаде тензии со знамето на „голема Албанија“

Британската пејачка со потекло од Косово, Дуа Липа, на својот инстаграм-профил објави фотографија на која е прикажано знамето на т.н. „голема Албанија“, кое албанските...

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за повторно обединување со Албанија

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за повторно обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека...

Создавањето „Голема Албанија“ е главна безбедоносна закана за Србија

Главен безбедоносен проблем на Србија и најголемата закана за мирот се обидите за создавање на „Голема Албанија“, нова држава која би морала да ја...

„Економист“: Евентуалната размена на територии поттикнува идеја за голема Албанија

Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно...

Нич: Размена на територија меѓу Србија и Косово е чекор кон...

Размената на територии меѓу Косово и Србија е реална опција ако истраат на тоа локалните лидери, а дозволат големите сили, но тоа на долги...

Индекс на безбедност: Идејата за Голема Албанија ги плаши Македонците, додека...

Општиот индекс на безбедност на Република Македонија е 3,07, оценка што покажува дека безбедноста сė уште е ранлива како резултат на проблемите со кои...

Вулин: Треба да се запре ширењето на „голема Албанија“

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин денеска изјави дека треба да се запре ширењето на „голема Албанија“, идеја која според него, е најопасна на...

Сервер: Корекција на границите со Косово е лоша идеја

„Корекција на границите" или еуфемизмот за „размена на територии" е лоша идеја, вели американскиот аналитичар Даниел Сервер и наведува бројни причини, а пред сè...