2.8 C
Skopje
27.1.2022 - 12:47

Ознака: годишнина

Пред споменикот Карпалак во Прилеп одбележани 17 години од масакрот

Пред споменикот Карпалак во центарот на Прилеп со полагање цвеќиња беа во одбележани 17 години од масакрот, во кој во 2001 година загинаа десетмината припадници на...

Во Прилеп почнува одбележувањето на 17-годишнината од „Карпалак“

Со повеќе настани, Прилеп ги почнува чествувањата по повод 17-годишнината од загинувањето на 10-те прилепски бранители кои во заседа на патот Скопје-Тетово, кај месноста...

„Зборува Скопје“ – почна одбележувањето на годишнината од скопскиот земјотрес

Не е заборавена поддршката што пред 55 години нашиот град ја доби од целиот свет. Ова нека биде добра прилика да покажеме дека го...

Одбележани 20 години од основањето на нотаријатот во Македонија

Нотарската комора на Република Македонија денеска со свечена седница ја одбележа 20-годишнината од основањето на нотаријатот во Македонија. На седницата свое  обраќање имаше министерката за...

Британија ја одбележува годишнината од бомбашкиот напад во Манчестер

Стотици луѓе денеска се собраа во катедралата на англискиот град Манчестер за да учествуваат на првата годишнина од самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер Арената...

БПЦ ја одби поканата за заедничко одбележување на илјадагодишнината од Охридската...

Претставници од Бугарската православна црква - Бугарска патријаршија нема да учествуваат на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија, што ќе се одржи...

Во Прилеп одбележани годишнините од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев...

Со полагање на цвеќиња, делегации од ЛС, од Сојузот на Борци, од ОУ„Гоце Делчев“ денеска одбележаа годишни од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев...

Битолски весник одбележа 54 години од првиот број

На 29 април, пред точно 54 години, во далечната 1964 година, во предвечерието на празникот на трудот, 1 Мај, излезе првиот број на Битолски...

Одбележување на 113 годишнината од смртта на Христо Узунов

Пред споменикот во село Цер утре ќе се одбележи 113 годишнината од смртта на Христо Узунов и неговите соборци. Како и претходнитте години така и...

Одбележан денот од летот на Јуриј Гагарин во вселената

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Делегација на амбасадата на Русија во Македонија положи свежо цвеќе пред споменикот на Јуриј Гагарин, на истоимената улица, наспроти Министерството...