Ознака: годишнина

Одбележана 77-годишнината од битката кај Кленоец

Во нешто поскромно издание поради коронавирусот, денес беше одбележана 77- годишнината од една најкрвавите битки што се одиграле во земјава во Втората светска и...

Одбележана 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна

На улицата 9 Мај, кон спомен-обележјето посветено на 75-годишнината од Големата Победа денеска, се одржа свечена церемонија по повод 75 години од завршувањето на...

Откриена обновена спомен-плоча по повод 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза

Обновената спомен-плоча на местото на родната куќа на Гонџа Бојаџиу – Св. Мајка Тереза во центарот на Скопје, свечено беше откриена на манифестацијата „Денови...

Во Прилеп одбележана 118-годишнината од раѓањето на Методија Андонов – Ченто

Делегации на Општина Прилеп и општинскиот Совет, денеска положија свежо цвеќе пред споменикот на Методија Андонов-Ченто во центарот на Прилеп. Оддавањето почит пред споменикот...

Одбележана 117-годишнината од смртта на Јордан Пиперката

Во село Велмевци, пред споменикот во месноста Черешна, денес беше одбележана 117-годишнината од смртта на големиот војвода Јордан Сиљанов Пиперката, кој на овој ден...

Американската одлука за фрлање на атомска бомба врз Хирошима предизвикува поделби...

Историчарите и воените лица имаат различни мислења за прашањето дали американското бомбардирање на Јапонија во 1945 година стави крај на Втората светска војна и...

Одбележана 117-годишнината од славната битка на Ѓурѓејца

Со традиционалната посета на споменикот помеѓу селата Карбуница и Кладник , Кичевско, беше одбележана 117-годишнината од една од најкрвавите битки од Илинденската епопеја, што...

Спасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски денеска се обрати на Комеморацијата по повод сеќавањето на жртвите од Геноцидот над Ромите во рамки на Втората Светска...

Руската амбасада го одбележа Денот на сеќавањата во Прилеп

Со полагање на цвеќиња на рускиот крст на Германските гробишта и панихида, Сергеј Баздникин, амбасадорот на Руската Федерација во земјава, заедно со воените аташеа, градоначалникот...

Во Прилеп одбележани 63 години од смртта на Методија Андонов –...

Делегација на Општина Прилеп и претставници на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп денеска поединечно ја одбележаа 63-годишнината од смртта на Методија Антонов - Ченто. Градоначалникот Илија Јованоски...