3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 4:45

Ознака: годишнина

Делегации положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Делегации од Владата и од Кабинетот на претседателот на државата положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев по повод 118-годишнината од неговата смрт. Делегација на...

Одбележани 20 години од масакрот кај Вејце

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на загинатите бранители во кругот на СВР Битола и пред споменикот на „Ангел“ кај Градскиот часовник во...

Насилниците не се и никогаш нема да бидат уставобранители

Јован Митрески по повод четири години од 27 април Координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, Јован Митрески, по повод 4 години од 27...

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Велики четврток беа убиени четири момчиња на...

(Видео) Пендаровски: Првата година од членството во НАТО потврди дека не...

Веќе една година учествуваме во сите работни комитети и тела и носиме заедно стратешки одлуки, рече претседателот Стево Пендаровски во негото обраќање на централната...

Османи: Достојно ја претставуваме државата во НАТО

По повод одбележувањето на годишнината од зачленувањето на Македонија во НАТО, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги собра на тематски работен состанок шефовите...

Италијанската амбасада со низа активности ја одбележува годишнината од смртта на...

Оваа година се одбележува 700-тата годишнина од смртта на Данте Алигиери, најголемиот италијански поет и книжевник, кој се смета за татко на италијанскиот јазик....

Чествување на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески во седиштето на...

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска во 16 часот ќе се одржи настан во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на...

Николовски: Визијата на Трајковски денес се остварува

Делегација на Владата составена од заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски и министерката...

Положени венци во чест на загинатиот претседател Трајковски

Делегации на Владата денеска положија венци со свежо цвеќе на гробот и на спомен-обележјата во чест на претседателот Борис Трајковски, во рамките на одбележувањето...