4.8 C
Skopje
19.1.2022 - 15:18

Ознака: годишнина

Оддадена почит на жртвите во скопскиот земјотрес

Делегации на државниот врв денеска положија цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес на Градските гробишта Бутел по повод 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес...

„МКЦ за Скопје“ за одбележување на 58 години од земјотресот

Вечерва, со почеток од 19.30 часот во МКЦ ќе се одржи настанот „МКЦ за Скопје“, со кој се одбележуваат 58 години од скопскиот катастрофален...

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и...

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје, и им го одзеде животот на над илјада скопјани, напиша...

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070 лица загинаа, а 3.000...

Во Прилеп почна одбележувањето на 100 години од раѓањето на Борка...

Градската библиотека „Борка Талески“ од Прилеп денеска одбележува 100-годишнa од раѓањето на патронот, народниот херој Борка Талески. Утринава делегација од Библиотеката положи свежи цвеќиња...

Владата го претстави логото за 30-годишнината од независноста

На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи по повод јубилејот – 30...

Три години без песните и насмевката на Влатко Илиевски

Во спомен на златното момче на македонскиот рокенрол Поминаа три години од тажниот 6 јули 2018 година, кога сите не вчудовиде веста за заминувањето на...

Грижата за наследството на Блаже Конески е нашиот долг кон великанот

Заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани се обрати на меѓународната научна конференција Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура, со која Институтот...

Одбележани 100 години од убиството на Ѓорче Петров

Во Прилеп денеска се одбележаа 100 години од убиството на револуционерот Ѓорче Петров. По тој повод, делегација на локалната самоуправа на општина Прилеп, предводена од...

Во Аеродром одбележана 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Јазикот што го кодификуваше Блаже Конески ни овозможува сега да се разбереме, да ги истакнеме нашите чувства и да упатиме јасни пораки кон сите...