Ознака: годишнина

Османи: Холокаустот е трагедија што не смее да се заборави

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше обраќање на комеморативното одбележување по повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ден на...

Денеска Тоше ќе наполнеше 40 години…

Во вечниот дом на Тоше Проески во родното Крушево претставници на локалната самоуправа со полагање на цвеќе во 11.25 часот, го одбележаа денот на...

Одбележана 13-годишнината од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Со полагање на свежо цвеќе на спомен-обележјата денеска беше одбележана 13-годишнината од хеликоптерската несреќа, во која враќајќи се од мировната мисија АЛТЕА во Босна...

Во Прилеп одбележани 78 години од загинувањето на Мирче Ацев

Со полагање цвеќе пред бистата на Мирче Ацев, денеска касарната во Прилеп која го носи името на народниот херој, ја одбележа 78-годишнината од неговото...

Смртта на продавачот на овошје доведе до експлозивен гнев и згаснати...

Десет години од арапската пролет Пред една децeнија, младиот продавач на овошје Мохамед Буазизи се запали пред просториите на локалната власт во неговиот роден град...

Одбележана годишнината од смртта на Блаже Конески

Со полагање свежо цвеќе на споменикот пред ЦК „Марко Цепенков“, Прилеп, денеска беше одбележа 27-годишнината од смртта на кодификаторот на македонскиот литературен јазик, поет,...

Одбележана 76-годишнината од формирањето на Првата македонско-егејска бригада

По повод 76-годишнината од формирањето на Првата народноослободителна ударна бригада од Егејска Македонија, Градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска, на покана на Општинската...

Годишнина од формирањето на битолскиот народен театар

На 14 ноември 1944 година почна со работа театарот во Битола,  со изведбата на   едночинката „Петтоимениот Ѓоре" од Владо Малески. Основачи на Битолскиот театар биле...

Владина делегација им оддаде почит на ослободителите на Скопје

По повод одбележувањето на 76-годишнината од ослободувањето на Скопје, на настанот организиран од градските власти, денеска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, положи...

Разликите помеѓу Западот и Истокот и натаму се забележуваат

Триесет и една година од падот на Берлинскиот ѕид 9 ноември 1989 година е историски ден како за Германија така и за цела Европа. На...

Watch The Day I Became a God Episode 8 (https://animeplanet.cc/m/yEZE/ep-8) at website https://animeplanet.cc anime planet hunter x hunter

Sword Art Online Alicization War of Underworld (Dub) Episode 12 at website https://animefreak.ws. See more animefreak latest