15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 17:05

Ознака: година

Дали и вирусот оди на часови

По еден месец од почетокот на учебната година со физичко присуство на учениците, не стивнуваат реакциите во јавноста на повеќе нивоа во однос на...

Туризмот претрпи огромни загуби минатата година

Новите податоци што ги објави Советот за светски туризам и патувања покажуваат дека пандемијата му нанела катастрофален удар на светскиот туризам лани. Овој сектор...

Лето што трае половина година може да стане честа појава до...

Научниците сметаат дека лето што ќе трае половина година на северната хемисфера би можело да стане честа појава до 2100 година. Тоа се должи на...

Неизвесна година за фирмите, стигнуваат и долговите од лани

Во земјите од Западен Балкан се подготвуваат последните пакети на економска помош за деловните субјекти, кои годинава ќе се соочуваат со неизвесноста од епидемијата,...

Година на фудбалот

Македонската репрезентација со пласманот на ЕП 2020 го забележа најголемиот успех во фудбалската историја, по што тој спорт по години чекање се пласира на...

На кој начин се подготвуваат училиштата за новата учебна година

Забрзано подготвување за работа по сите основи: образовна, воспитна и сигурносна Се дезинфицираат училишните клупи и столчињата, подовите, прозорците, вратите, ходниците во училиштата низ земјава....

Учебна година со многубројни протоколи и неизвесност

Здравствените и образовните власти во земјите од Западен Балкан разгледуваат различни стратегии за безбеден почеток на новата учебна година, која ќе се одвива во...

Во разработка неколку сценарија за новата академска година

Наставата во новата академска година, која треба да започне од 1 односно од 15 октомври, неизвесно е дали ќе се одвива онлајн, како во...

Неизвесна година за студентите

Откако властите најавија дека наскоро ќе се отворат градинките и дека основците и средношколците ќе ја заокружат учебната година од дома, останува отворено прашањето...

Година на големи светски предизвици

И 2020 година ќе биде уште една година на опасно живеење доколку државите продолжат да ги спроведуваат краткорочните политики, често мотивирани од политикантство и...