Ознака: говор

Трамп ќе одржи говор за „опасностите од социјализмот” во Мајами

Американскиот претседател Доналд Трамп, в понеделник во Мајами, ќе одржи говор за поддршка на опозицискиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо, со кој ќе предупреди...

Слободата на говор само како изговор

Откако ЕК завчера се огласи во однос на заканите со тужби кон македонските новинари од страна на некои државни функционери, повторно се актуелни прашањата...

Путин ќе се обрати пред Федералниот парламент кон крајот на февруари

Рускиот претседател Владимир Путин планира кон крајот на месецов да одржи годишно обраќање пред Федералното собрание. Путин претходниот говор пред Федералното собрание го одржа на...

Трамп се обрати до нацијата за состојбата на американското единство (видео)

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа се обрати во Конгресот со говор за состојбата на американското единство, отчет пред законодавците и пред милиони Американци за...

Трамп денеска ќе одржи говор за состојбата на нацијата

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе го одржи говорот за состојбата на нацијата кој веќе еднаш беше одложен. Говорот ќе се одржи во момент на...

Новинарството, лажните вести и говорот на омраза

Во далечното минато беше познат изразот „новинарска патка“, кој значеше лажна вест, што беше забранета и осудувана појава. Меѓутоа, при крајот на минатиот и...

На Трамп нема да му биде дозволено да одржи говор во...

Претседавачката на Претставничкиот дом на Конгресот, Ненси Пелоси, го информира американскиот претседател Доналд Трамп дека нема да му биде дозволено да одржи говор пред...

Си: Кина не се стреми кон глобална хегемонија

Во говорот по повод 40-годишнината од воведувањето на економските реформи во Кина, кинескиот претседател порача дека на глобалната суперсила „никој нема да ѝ кажува...

Макрон ја зголемува минималната плата и воведува даночни измени

Францускиот претседател Емануел Макрон, во своето обраќање до нацијата, вети покачување на минималната плата и даночни измени, како одговор на неколкунеделните насилни протести на...

Меркел поздравена од сопартијците со десетминутни стоечки овации

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска беше поздравена со деветминутни овации на почетокот на Конференцијата на нејзината Христијанско-демократска унија (ЦДУ) во Хамбург, на која треба...