-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 4:50

Ознака: говор

Ирански гувернер доби шлаканица додека држеше говор

Промовирањето на новоименуваниот ирански гувернер Зеинолабедин Корам беше драматично прекинато откако маж излезе на говорницата и му удри шлаканица. Инцидентот се случи додека Корам, новиот...

Правата на Бугарите во Македонија треба законски да се регулираат

Напредокот на Македонија кон полноправно членство во Европската унија е стратешка цел на Бугарија. Сепак, неговото спроведување зависи од подготвеноста и политичката волја на...

Трамп ја навести можноста за камбек во неговиот проштален говор

Трамп последен пат и се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се прости од нацијата...

СДСМ: Апaсиев шири говор на омраза

Скандалозна, екстремна и заканувачка порака испрати лидерот на Левица, на својот фејсбук профил кој подоцна го избриша, истакна портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска. Како што рече...

Фабрикување аргументи за постоење на наш институционален говор на омраза

Во Бугарија, за говор на омраза се смета тоа што Македонците зборуваат за себе. Значи, ако ние се сметаме за Македонци, тоа се смета...

Мисајловски: Денес, мафијата добива влада, сè што говореа во кампања е...

Ова е денот кога почнува мафијата да добива нова влада и мафијата да добива нова држава - рече Владо Мисајловски во својот прв говор...

Асад го прекинал говорот пред пратениците зошто му се слошило

Сирискиот претседател, Башар ал Асад, на неколку минути го прекинал својот говор пред пратениците, бидејќи не му било добро поради низок крвен притисок, по...

Долу интелигенцијата! Да живее смртта!

Мигел Де Унамуно е еден од највлијателните филозофи на 20 век и еден од ретките кој отворено признава дека во логичниот слој на сопствената...

Како говорот на омраза ја убива слободата на говорот

Кога сте неспособен да се борите со идеи со оние со кои не се согласувате, природно е да казнувате. Да забранувате, да се заканувате....

Говорот на кралицата го следеа повеќе од 23,5 милиони луѓе

Говорот на британската кралица Елизабета Втора пред народот во врска со пандемијата на коронавирус го следеа повеќе од 23,5 милиони луѓе во неделата. Многу Британци...