0.3 C
Skopje
26.1.2020 - 10:59

Ознака: глобално затоплување

Последните пет години се најтопли на Земјата

Знаците и влијанијата од климатските промени, како што се покачувањето на нивото на морето, топењето на мразот и екстремните временски неприлики се зголемиле во...

Зошто луѓето ја мразат Грета Тунберг?

Дали досега постоела пославна млада активистка од Грета Тунберг? Таа е насекаде. Со климатските протести и преку посетата на Обединетите нации и американскиот Сенат....

Скопје се приклучи на глобалните климатски протести

  Учесниците во движењето „Петоци за Иднината Скопје“ излегоа на протест одржан пред Владата, солидаризирајќи се со глобалниот настан за спречување на глобалното  затоплување и...

Просечната температура би можела да порасне за 7 степени до 2100...

Глобалните просечни температури би можеле да се зголемат за 7 степени Целзиусови над прединдустриското ниво до 2100 година, без оглед колку и да се...

Како Русија и Кина ќе го искористат глобалното затоплување

Покрај ураганите, поплавите и пожарите, климатските промени носат уште една закана, а тоа е менувањето на геополитиката во која помоќни стануваат некои од противниците...

Глобалното затоплување најсериозна закана за човештвото

ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ УРИВААТ РЕКОРДИ Научниците откриваат дека најтоплите периоди за две илјади години се случиле во 20 век и зафаќаат повеќе од 98 отсто од...

Санта мраз двојно поголема од Њујорк ќе се отцепи од Антарктикот

Санта мраз речиси двојно поголема од Њујорк може да се отцепи од ледената плоча на Антарктикот како резултат на брзото ширење на пукнатината што...

Почина научникот што го популаризираше терминот „глобално затоплување“

Климатологот Волис Смит Брокер, познат како научникот кој го популаризираше терминот „глобално затоплување“, почина синоќа во болница во Њујорк на 87-годишна возраст, по неколку...

Во САД и до минус 50 степени, Трамп се прашува каде...

Делови на САД до крајот на неделава ќе бидат зафатени со могу ниски температури кои ќе се спуштат и до минус 53 степени, предупредуваат...

Глобалното затоплување воведува „климатски пасоши“?

Основачот на Потсдамскиот институт за истражување на влијанието на климатските промени Ханс Јоахим Шелнхубер предложи да се воведат „климатски пасоши“ за луѓе кои се...