Ознака: глобално затоплување

Глобалното затоплување ги стопли океаните

Годишните просечни температури на површините на океаните во 20 век почнаа сè повеќе да се разликуваат, особено од 1980-тите. Во 2021 година, глобалните температури...

ОН: Глобалното затоплување е најсилно во последните 200 илјади години

Глобалното затоплување, кое се забележува сега, е најсилното во последните 200.000 години, изјави Петри Талас, генерален секретар на Светската метеоролошка организација (СМО). Според него, настаните...

Лидерите на Г20 повикаа на ограничување на глобалното затоплување

Лидерите на Г20 најразвиените економии во светот денеска се договорија за завршната изјава во која повикаа на „смислена и ефикасна“ акција со цел да...

Бајден: Штетата од глобалното затоплување е 100 милијарди долари годишно

САД ја проценуваат штетата од глобалното затоплување оваа година на 100 милијарди долари, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Њу Џерси. - Само оваа година...

Лоши вести за природата: атмосферата е наелектризирана

Глобалното затоплување доведува до зголемен број невремиња и грмежи - тие се појавуваат и онаму каде што порано никогаш ги немало. Ова е лоша...

Дали Јадранско Mоре ја плаќа цената за глобалното затоплување

Изминативе неколку месеци во водите на Јадранско Море се одвива чудна појава што ги вознемири рибарите, но и трговците со морски плодови, угостителите и...

Последните пет години се најтопли на Земјата

Знаците и влијанијата од климатските промени, како што се покачувањето на нивото на морето, топењето на мразот и екстремните временски неприлики се зголемиле во...

Зошто луѓето ја мразат Грета Тунберг?

Дали досега постоела пославна млада активистка од Грета Тунберг? Таа е насекаде. Со климатските протести и преку посетата на Обединетите нации и американскиот Сенат....

Скопје се приклучи на глобалните климатски протести

  Учесниците во движењето „Петоци за Иднината Скопје“ излегоа на протест одржан пред Владата, солидаризирајќи се со глобалниот настан за спречување на глобалното  затоплување и...

Просечната температура би можела да порасне за 7 степени до 2100...

Глобалните просечни температури би можеле да се зголемат за 7 степени Целзиусови над прединдустриското ниво до 2100 година, без оглед колку и да се...