Ознака: глобална политика

Вистинското наследство на Болтон ќе ја прогонува Америка со децении

Дали Болтон ќе биде едно од најнегативните влијанија во американската безбедносна политика во децениите што доаѓаат Веднаш откако Џон Болтон ја напушти Белата куќа стана...

Граничните судири со Кина ја наведуваат Индија да ги преиспита стратешките...

Премиерот на Индија Нарендра Моди се обидуваше да се зближи со кинескиот претседател Си Џинпинг, ставајќи го настрана граничниот спор со цел да ги...

Бранувањето на водите на Арктикот подготвува нова Студена војна

Автор: Дејвид Б. Лартер Дифенс њуз Патролата на американската морнарица во Баренцовото Море е најновото присуство во силно милитаризираниот Арктик каде што зачестуваат прашањата што се...

На Северна Кореја не ѝ е гајле за ништо

Северна Кореја во изминативе неколку дена повторно се најде во центарот на светското внимание, но секако, како по обичај, поради погрешни причини. Северна Кореја...

Три можни сценарија за исчезнувањето на Ким Јонг-ун

Поминаа две недели откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун последен пат беше забележан во јавноста. Оттогаш, Пјонгјанг молчи за неговата состојба, а шпекулациите се проширија...

Рамнотежата на моќта и Северна Кореја не зависат од прашањето на...

Важно е да се разбере дека без разлика кој е на власт во Пјонгјанг, рамнотежата на моќта останува стабилна - САД имаат значително поголема...

Како светските моќници ќе ја искористат кризата

Лесно е да се искористи исплашениот народ кој ги прифати ограничувањата на слободата Меѓународната политика страдаше уште во состојбата пред ударот на ковид-19. Пред коронавирусот,...

Итрите игри на светските лидери во пандемијата ја менуваат рамнотежата на...

Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин се чини дека ги зачестија контактите во изминатите две недели како никогаш претходно, откако Трамп...

Жените-лидери подобро се справуваат со пандемијата – зошто ги нема повеќе?

Авторка: Лета Хонг Финчер Си-ен-ен Во Тајван, рано воведените мерки толку успешно го ограничија ширењето на коронавирусот, така што сега државата извезува милиони маски за да...

Зошто политичарите ги игнорираат предвидувањата за катастрофи?

Експертите предвидуваат катастрофа, но никој не сака да ја плати цената однапред Авторка:Малка Олдер Форин полиси Катастрофите честопати се прикажуваат како ненадејни настани, но повеќето од нив...