Ознака: гласови

Бачев бара оставки на членовите на ДИК и рачно пребројување на...

Претседателот на партијата Единствена Македонија, Јанко Бачев и предводник на коалцијата „Никогаш Северна-Само Македонија“ поднесе барање до ДИК за поништување на изборите одржани на...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара рачно пребројување на гласовите

На овие избори има огромен број на неважечки ливчиња, над 30 илјади кои се несвојствени за избори со ваква излезност, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Јанушев: ДИК повторно пребројува, бидејќи резултатите не соодејствуваат со официјалните записници

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите можности за било какви неправилности во...

Што ја обележи првата недела од трката за гласови

Јавноста во овој период е сведок на политичари што на терен носат заштитна опрема, но и на политичари што шетаат меѓу граѓаните без маски...

Етноцентризмот старо-нов рецепт за лов на албанските гласови

Анахрона реторика кај албанските партиски лидери Во албанскиот партиско-политички кампус трката по гласовите и во оваа кампања, како по некое непишано правило со рецидиви од...

Сандерс и Бутиџиџ бараат ново пребројување на гласовите во Ајова

Демократите Берни Сандерс и Пит Бутиџиџ побараа да се повтори пребројувањето на гласовите, по минатонеделното гласање во сојузната држава Ајова. Како што соопшти Демкратската партија...

Демократите сѐ уште бројат гласови, засега води Бутиџиџ

Демократите во Ајова сѐ уште не ги пребројале сите гласови, но на основа од 71 отсто гласачки места, во трката за претседателски кандидат, води...

Десничарските кандидати ловат гласови со југоносталгичарите

Политичката кампања во Хрватска е естрадизирана, а во таквиот амбиент најдобро се снаоѓа актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, сметаат аналитичарите Најновите изјави на хрватската претседателка Колинда...

Трета дилема – кој е методот за претворање на гласовите во...

Речиси две децении во Македонија се практикува пропорционален изборен модел со шест изборни единици. Во меѓувреме, со години се јавуваат сериозни и аргументирани предлози...

Гласови што обележаа етничка територија

ПОГЛЕД НА ПОСЛЕДНАТА ГЛАСАЧКА МАПА Каде се во балканските околности Македонците, македонскиот народ? Каде е нивното пристојно место во сопствената мултинационална, мултикултурна, мултирелигиска и мултитрадициона-...