Ознака: гласање

ДИК: Излезеноста до 17 часот е 38,78 отсто

Излезеноста до 17 часот изнесува 38,78 отсто, според податоците на интернет-страницата на Државната изборна комисија на (ДИК). Досега правото на глас го искористиле вкупно 703.522...

Десет известувања за евентуални нерегуларности пристигнати до јавните обвинителства

Изборите се одвиваат во мирна атмосфера и без значителен број изборни нерегуларности до 17 часот, известува Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со...

Голема излезеност во Битола

Според Државната изборна комисија до 15 часот во Петтата изборна единица, во која право на глас имаат вкупно 314.489 избирачи, на 159 избирачки места...

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели дека инцидент немало. Недоразбирањето...

Му дал 1.000 денари на лице со здравствени проблеми за да...

Жител на Градско вчера дошол во дворот на А.С. (лице со здравствени проблеми) на ул. Борис Трајковски и му дал 1.000 денари за да...

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата имало краток прекин на гласањето...

На избирачкото место во селото Лојане, во општина Липково имало краток прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња, потврди Адмир Шабани,...

Во Прилеп се гласа мирно и според протоколите

Според протоколите, мирно се гласа на сите гласачки места во Прилеп. Граѓаните некаде чекаат во ред, некаде веднаш стигнуваат до избирачкиот одбор и гласаат....

ДИК: Најголема е излезеноста во ИЕ 1

Излезеноста до 11 часот на ниво на цела Македонија е 13,6 отсто, покажуваат податоците на веб страницата на Државната изборна комисија. Според податоците на ДИК,...

Во Кичево сите избирачки места отворени навреме, гласањето тече без проблеми

Во општина Кичево според сите протоколи за ковид-19, во 7 часот беа отворени сите 113 избирачки места, на кои во текот на денот ќе...

ДИК: До 9 часот гласале 94.167 граѓани

Во првите два часа од гласањето на десеттите по рeд парламентарни избори на гласање излегле пет отсто од запишаните гласачи во Избирачкиот список односно...