Ознака: гласање

Дескоска: Негласањето на Законот за јавно обвинителство е обид за избегнување...

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека отвореноста на судството и неговата транспарентност преставуваат основни претпоставки за зголемување на довербата на јавноста, а посочи...

Претставничкиот дом ќе гласа за ограничување на воените акции на Трамп

Претставничкиот дом на САД ќе гласа за резолуцијата што има за цел да го ограничи овластувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да почне воена...

Турскиот парламент одобри испраќање трупи во Либија

Турскиот парламент го усвои нацрт-законот со кој се овластува распоредување трупи во Либија, чија цел е поддршка на владата поддржана од Обединетите нации во...

Пратеничките од ДОМ гласаа против рамниот данок

Пратеничките од ДОМ на пленарна седница гласаа против враќањето на рамниот данок, што ќе се применува во следните три години. - Прогресивниот данок овозможува социјална...

Меси – Ван Дајк засега е 1-1, се очекува гласањето на...

Каталонскиот весник „Мундо Депортиво“ објави вест дека екипа на „Франс фудбал“ пристигнала во Барселона за да го интервјуира Меси, што наводно е знак дека...

Грчкиот парламент ги усвои уставните измени

Грчкиот парламент вечерва усвои девет главни уставни амандмани со кои, меѓу другото, граѓаните во дијаспората ќе гласаат во своето место на живеење, парламентот нема...

Неопределените тактизираат пред првиот круг на гласање

Предноста на Колинда Грабар-Китаровиќ, која е претставничка на владејачката ХДЗ, се намали на околу два процента, пред второпласираниот Зоран Милановиќ На претстојните претседателски избори во...

Сведочење за „Титаник“: Ниту еден од проверените не беше на пријавената...

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО, сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на лица на неколку адреси...

Поларната мечка, „Војна на ѕвездите“ и шпанското село што гласаше за...

Изборите во Шпанија се одвиваа главно без инциденти, а исто така имаше и неколку интересни случки за време на гласањето. Еден службеник од Сорија...

Во ерата на демократски ќор-сокак изборите не даваат резултати

Фајненшел тајмс Во целиот свет радикализацијата го отежнува градењето коалиции и консензус Автор: Гидеон Рахман Шпанија на 10 ноември по четврти пат ќе одржи избори во последниве...