23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 13:00

Ознака: гласање

Власта и опозицијата во клинч за предвремените парламентарни избори

Додека партиите на власт по изборните резултати од една страна еуфорично ја слават победата на својот кандидат Стево Пендаровски, а опозицијата во меѓувреме според...

Политички калкулации наспроти егзактни бројки

Иако бројките по преброените гласачки ливчиња покажуваат тенденција на јасно определување на победникот, продолжува востановената стара политичка практика секоја партија на свој начин да...

Вториот круг добро спроведен, но и натаму загрижуваат недоследностите

Вториот круг на претседателските избори во Северна Македонија беше мирен и добро спроведен, но сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка поврзани со...

ИЗЈАВИЈА ПРИ ГЛАСАЊЕТО

Ѓорге Иванов: Очекувам идниот претседател да има помирен мандат - Како и сите граѓани, и јас очекувам изборниот ден да помине во најдобар ред. На...

Пендаровски во водство со 60 илјади гласови пред Сиљановска-Давкова

Кандидатот за претседател на СДСМ Стево Пендаровски, има водство од околу 60 илјади гласови во однос на кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова,...

Спасовски: Имавме мирен изборен ден со мал број на неправилности

Изборите минаа во мирна и фер атмосфера, како што ѝ доликува на демократска и слободна земја, изјави првиот човек на МВР, Оливер Спасовски. Министерот...

Пендаровски во водство според првичните резултати

Претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски води со 59,92 проценти, пред кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Сиљановска-Давкова со 36,79 отсто, според...

„Мост“: Семејно гласање и гласачи непроверени со УВ-ламба во Чегране

Претставници од граѓанската асоцијација „Мост“ во периодот од 17 до 19 часот забележале изборни нерегуларности на две гласачки места. На гласачкото место 2659 во општина...

Пендаровски: Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг

Очекувам уште поубедлива победа во вториот круг, изјави кандидатот за претседател Стево Пендаровски откако гласаше на избирачко место во Автокоманда. - Очекувам уште поубедлива победа...

Сиљановска-Давкова: Политичката зима ќе заврши со сонце на крајот

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова, изјави дека очекува поголема излезеност и победа, откако, денеска, на вториот круг од претседателските избори...