Ознака: гласање

Излезеноста во Тетовско под три отсто во првите два часа од...

Во општина Тетово во првите два часа до 9 часот од гласањето на референдумот своето право го искористиле 2,21 отсто од гласачите. Гласањето се...

МОСТ: Отворањето на гласачките места без регистрирани проблеми

Отворени се сите гласачки места на кои Граѓанската асоцијација МОСТ има распоредено свои набљудувачи и тие немаат проблеми при набљудување на процесот. Отворањето на...

Излезеност до 9 часот: Гласале 2,5 отсто, ДИК одбил три приговори

Своето гласачко право на референдумот, до 9 часот го искористиле 2,5 отсто од гласачите, по обработка на 71 отсто од добиените податоци, соопшти Државната изборна комисија...

Гласачките места навремено отворени, референдумското изјаснување се одвива без прекин

Избирачките места за референдумот се отворени утрово во седум часот и секаде гласањето тече без прекин, информираат од Државната изборна комисија. Се гласа на 3.478...

Комисија на ЈОРМ ќе следи евентуални нерегуларности на референдумот

Привремена комисија формирана од Јавното обвинителство на РМ ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот. Во Комисијата членуваат по еден јавен...

ДИК апелира изборните органи да работат професионално и одговорно

Државната изборна комисија (ДИК) апелира до сите изборни органи, вклучени во процесот на организација и спроведување на референдумот, својата работа да ја извршуваат професионално...

Граѓаните на референдум се изјаснуваат за членство во НАТО и ЕУ...

Во Македонија денеска се одржува референдум на државно ниво на којшто гласачите треба да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ...

ДИК: До 17 часот излезноста на иселениците 36,56 отсто, а во...

Вкупно 985 македонски иселеници или 36,56 отсто до 17 часот излегле да гласаат за референдумското прашање, но во нив не се влезени оние од...

ЈО: Секое сликање или снимање гласачи е законски недозволиво

Објавувањето фотографии на гласачи е противправно дејство кое го нарушува процесот на гласање и претставува попречување на правото на гласање. Секое сликање или снимање...

ЦИВИЛ: Атакот врз гласачите во Мелбурн грубо кршење на изборниот молк

Атакот врз гласачите во Мелбурн, постиран и споделуван на социјалните мрежи претставува шокантно, грдо и грубо кршење на изборниот молк и притисок врз гласачите,...