8.9 C
Skopje
15.11.2019 - 8:32

Ознака: гласање

Сведочење за „Титаник“: Ниту еден од проверените не беше на пријавената...

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО, сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на лица на неколку адреси...

Поларната мечка, „Војна на ѕвездите“ и шпанското село што гласаше за...

Изборите во Шпанија се одвиваа главно без инциденти, а исто така имаше и неколку интересни случки за време на гласањето. Еден службеник од Сорија...

Во ерата на демократски ќор-сокак изборите не даваат резултати

Фајненшел тајмс Во целиот свет радикализацијата го отежнува градењето коалиции и консензус Автор: Гидеон Рахман Шпанија на 10 ноември по четврти пат ќе одржи избори во последниве...

Британскиот парламент го одби предлогот за предвремени избори

Британскиот Парламент вечерва го одби предлогот на премиерот Борис Џонсон на 12 декември да се одржат предвремени избори. Предлогот на Џонсон не го доби неопходното...

Претседателот на британскиот парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ, беше...

Предвремени парламентарни избори во Косово

Гласањето на предвремените парламентарни избори во Косово започна денес во 7 часот со гласање на претседателката на Централната изборна комисија (ЦИК) Ваљдете Дака на...

Утре во Австрија предвремени парламентарни избори

Околу 6,4 милиони Австријци утре ќе гласаат на предвремените парламентарни избори. Изборите беа распишани откако австрискиот парламент, за првпат во повоената историја, изгласа недоверба во...

Властите во Авганистан немаат контакт со дел од избирачките места

Авганистанската независна изборна комисија нема контакт со 910 од 4.942 гласачки места ширум земјата, во која денеска се одржуваат претседателските избори, пренесува „Ројтерс“. - Испративме...

Џонсон изгуби уште едно гласање во британскиот Парламент

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска повторно изгуби едно гласање во Парламентот, бидејќи пратениците го отфрлија владинииот предлог за тридневна пауза во законодавниот дом, со...

Изборните системи како шаховско поле сo многу комбинации

Во современата политичка наука постојат стотици дефиниции што се однесуваат на изборните системи што ги практикуваат државите, кои во основа претставуваат институционален внатрешен модус...