4.2 C
Skopje
5.12.2020 - 23:29

Ознака: гласање

При крај броењето на гласовите во четири клучни сојузни држави во...

Броењето на изборните гласови во четири клучни сојузни држави во САД е при крај. Во Пенсилванија, уште 50.000 гласови добиени по пошта, чекаат да...

Како што почнува броењето, така доаѓаат и компликациите од гласањето преку...

Американските гласачи ипратија речиси 64 милиони гласови преку пошта во пресрет на изборите. Извесно е дека рекордот поттикнат од пандемијата ќе го закомпликува броењето...

Американците избираат меѓу Трамп и Бајден

Според последните податоци што ги пренесуваат светските агенции, на претседателските избори во САД, кои се одржуваат денеска, досега гласале сто милиони граѓани. Иако гласачките места...

Над 90 милиони Американци досега гласале за претседател на САД

Додека претседателот Доналд Трамп и неговиот ривал во трката за Белата куќа, демократот Џо Бајден влегоа во финишот на изборната кампања, рекордни 90 милиони...

Швајцарците одлучуваат дали ќе го раскинат договорт за слободно движење со...

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен тест за ставовите кон...

Македонија доби нова влада, Заев се обврза дека ќе работат одговорно...

По дводневна исцрпна собраниска дебата, пратениците пред полноќ ја изгласаа Владата предложена од мандатарот Зоран Заев. „За“ Владата на Заев гласаа 62 пратеници, а...

Избори во Црна Гора: До 16 часот гласале 65,1 отсто од...

На парламентарните избори во Црна Гора, до 16 часот на избирачките места гласале 65,1 отсто од гласачите, објави Центарот за демократска транзиција. Според невладината организација,...

До 13 часот на изборите во Црна Гора гласале повеќе од...

До 13 часот на парламентарните избори во Црна Гора гласале 54,1 отсто од гласачите. За споредба, на изборите во 2016 година до 13 часот гласале...

Пратениците в сабота ќе гласаат за составот на новата Влада

Собраниската седница на која треба да се избере составот на новата Влада е закажана за оваа сабота со почеток во 11 часот, откако денеска...

Милошоски: Ако се точни тврдењата на Заев и Касами, тогаш како...

На денешната собраниска седница се обрати и од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“, Антонијо Милошоски кој наведе два според него важни аргументи...