17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 5:41

Ознака: гласачи

Половина од гласачите живеат на адреса без број

Демократска Црна Гора предлага граѓаните што ќе гласаат да бидат ослободени од плаќање дел од административните такси Во избирачкиот список на Црна Гора, од вкупно...

Што сакаат европските гласачи

Во годината на избори за Европскиот парламент, најголемиот предизвик за ЕУ не се евроскептицизмот и антиевропеизмот, туку европесимизмот. Ова можеби звучи мелодраматично, но укажува...

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот...

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент. Се избираат 751 пратеник...

Почнува операцијата придобивање нови гласачи

Тесната разлика во гласовите што ги добија двата противкандидата Стево Пендаровски на СДСМ и Гордана Сиљановска-Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ во трката за нов шеф...

Вчерашните претседателски избори со најниска излезеност досега

Вчерашниот прв круг од претседателските избори помина со досега најнизок одзив на гласачите споредено со претходните изборни циклуси за шеф на државата. Според последните податоци...

Нови трендови во политичката кампања

Почетокот на претседателската кампања на кандидатите за шеф на државата донесе и една нова, поинаква нота од претходно и создаде перцепција дека, за разлика...

Правилата на демократијата ги одредуваат гласачите, а не политичарите

Според истражувањето на „Елиамеп“, две третини од грчкото општество или околу 65 отсто од грчкото население се против договорот, и тоа не може брзо...