19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:23

Ознака: гласачи

До вчера 11.788 гласачи се провериле во избирачкиот список

Државната изборна комисија известува дека тече постапката за јавен увид во Избирачкиот список и истата ќе трае до 9 септември 2021 година. Заклучно со вчерашниот...

Политички лидери во една држава, гласачи во соседната

Специфичниот балкански феномен „водат една држава, гласаат во друга“ е практикуван од косовскиот премиер Албин Курти, а претходно и од Милорад Додик, како претсeдател...

ДИК ги коригираше резултатите – пронајдени уште 1.416 дополнителни гласачи

Државната изборна комисија попладнево донесе заклучок со кој се вршат исправки на техничките грешки при објавувањето на бројките во четвртокот доцна попладне по предвремените...

До 15 часот гласале 340 лица заразени со коронавирус или во...

До 15 часот гласале 340 лица со ковид-19 или во самоизолација. Државната изборна комисија соопшти дека досега гласањето се одвива без проблеми. За денешното гласање се...

„Небото“ е лимит за привлекување гласачи

Футуристичко-фантастичните проекти, како опсерваторија на НАСА во Кокино, лансирање македонски сателит во вселената, железници по јапонски терк, големи површини со соларни панели како нов...

Го кријат ли „неопределените“ клучот на победата

Политичките анкети и истражувањата за јавното мислење публикувани периодов, во кој во земјава е во тек изборна кампања, покажаа дека приближно половина од македонските...

Трамп ја губи поддршката меѓу клучните групи гласачи

Доналд Трамп се пофали дека може да пука во некого на Петтата авенија и сè уште да не ги изгуби своите гласачи, што со...

Дали независните кандидати за пратеници се поблиску до неопределените гласачи?

Која е положбата на политичките фриленсери без партиска логистика и без големи финансии Од аголот на познавачите на политичките системи од универзитетската фела, вистинската конкурентска...

„Снајперот“ од социјалните мрежи нишани право на гласачите

Според објавите на некои од партиите на социјалните мрежи, тие веќе подготвуваат и тимови, но и стратегија за освојување на гласачите за претстојните избори...

Македонија (не)библиска земја

Она што го пишува во Светото писмо не е фактор, не е агенсот што може да го направи новото толку потребно единство на македонскиот...