Ознака: глад

Село се спасило од глад правејќи реплики на Ван Гог

Исклучителниот филм „Кинески Ван Гог“ се занимава со култот на поклонување на западните мајстори во Кина и животот на еден поранешен земјоделец што насликал...

ОН: Глад им се заканува на 45 милиони луѓе во Јужна...

Поради сушите, поплавите и економската криза, во некои земји во Јужна Африка им се заканува глад на 45 милиони луѓе, што е рекорден број,...

Лошата жетва го зголемува ризикот од глад во Северна Кореја

Овогодинешната жетва на Северна Кореја се предвидува дeка ќе биде полоша од вообичаеното, со што ќе ги зголеми и онака сериозните недостатоци на храна...

ООН предупредува: Два милиони луѓе под ризик од глад во Сомалија

Обединетите Нации предупредуваат дека околу два милиони луѓе во Сомалија се под ризик од глад поради најтешката суша во земјата по 2011 година и...

Јанакиески започна штрајк со глад во истражниот затвор ,,Скопје”

Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој од минатата недела повторно се најде зад решетки во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, од...

Популацијата на сивите китови опаѓа поради глад

Од почетокот на годината досега се забележани 73 мртви кита на плажите на западниот брег Од јануари, повеќе од 70 мртви сиви кита испливаа на...

Револуцијата на гладот во Венецуела

Економски целосно уништена, социјално несетабилна и многу гладна - Венецуела денес се соочува со многу тешка криза. Фотографот Игнасио Марин ја следи кризата од...

ОН: Пад на производството на храна, милиони луѓе гладуваат

Обединетите нации денеска предупредија дека производството на храна во Северна Кореја минатата година достигнало најниско ниво во последните 10 години, а милиони луѓе во...

ОН: Во Јемен треба да се обезбеди храна за 20 милиони...

Светската програма за храна на ОН соопшти дека истражувањето во Јемен покажало дека повеќе од 15 милиони луѓе се наоѓаат во „кризна“ ситуација и...

Од глад и болести во Јемен починале 85.000 деца

Речиси 85.000 деца починале од глад и болести од почетокот на граѓанската војна во Јемен во 2015 година, проценува меѓународната невладина организација „Да ги...