Ознака: гинекологија

Дваесет илјади жени во Шуто Оризари добиваат пристап до гинеколошка здравствена...

После многу години, 20.000 жени од општина Шуто Оризари добиваат матичен гинеколог. Министерството за здравство набави и опреми специјалистика оринација со што се решава...

Во објект во Струга се вршеле гинеколошки прегледи на диво

По добиени сознанија дека на локација „Кеј 8-ми Ноември“ во Струга се врши гинеколошко акушерска дејност, спротивно на Законот, здравствени инспектори од ПО Охрид...

ГАК доби нова Дневна болница со медицинска опрема

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска беше во посета на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство по повод адаптиран нов простор за Дневната болница...

ГАК: Починатата трудница одбивала да биде хоспитализирана

Дваесет и двегодишната трудница која почина во ГОБ „8 Септември“ од компликации од коронавирусот, одбивала да биде хоспитализирана, бидејќи имала негативен тест за ковид-19,...

Млада скопјанка почина на Гинекологија во Чаир

Синоќа во Гинекологија „Мајка Тереза“ – Чаир во бессознание била донесена 24-годишна девојка од скопското село Студеничани. Според пријавеното, бил направен обид за реанимација, но...

Гасифицирана болницата за гинекологија во Чаир

Оваа грејна сезона, Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир ќе почне со комплетно нов систем на загревање со течен гас...

Целосно реновирани операционите сали во гинеколошко-акушерската болница во Чаир

Во Специјалната болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир првпат по четири децении се реновирани двете гинеколошки операциони сали, соопшти Министерството за...

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, којашто вчера попладне е донесена...

Морбилите поврзани со предвремени породувања и зголемена смртност на плодот

Пациентките заразени од мали сипаници на Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство се изолираат во посебна просторија и имаат посебен хигиенски третман. По завршување...

На ГАК се роди најголемото бебе во државата

Универзитетската клиника за Гинекологија и Акушертство денеска на својата Фејсбук страница објави дека претходниот месец на клиниката се родило најголемото бебе во државата. – Еден...