8.7 C
Skopje
21.2.2020 - 12:40

Ознака: гимназија

Спасовски: Македонскиот јазик го поставивме на еднакво рамниште со другите јазици...

Гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Народниот театар во Битола вечерва одбележа 75 години од наставата на македонски јазик. Обраќајки се пред присутните претседателот на Владата,...

ЕСМ донира кабинет за настава во гимназијата „Јосип Броз Тито“ во...

АД ЕСМ и подружницата на РЕК „Битола“, во рамките на општествената одговорност, денеска донираа целосно опремен кабинет за изведување на настава по европски стандарди...

Средношколец развива дрон што ќе гасне пожари во висококатниците

Марко Лазетиќ и неговите соученици Миро Зиноски и Стефан Стојановски, од скопската гимназија „Георги Димитров“, беа наградени од Фондот за иновации за изработка на...

И тие влегоа во историја. Сега ќе можат ли да излезат?

Не толку одамна кога во гимназијата ЈБТ во Скопје имаше насочена насока за библиотекари по големата глобализациска програма на тогашниот образовен систем (претпоставувам дека...

Паркинг што се претвора во езеро или во лизгалиште

Жители на скопската населба Автокоманда по секој дожд мака мачат да влезат или да излезат од паркингот зад нивната станбена зграда, бидејќи просторот се...

Гимназиското столче сѐ уште повеќе се бара од стручното

Заврши првиот уписен рок во училиштата за средно образование во државата. Традиционално, и годинава, по вториот уписен ден, интересот кај деветтоодделенците е поголем за...