Ознака: Гибралтар

Запленетиот ирански танкер доби дозвола да го напушти Гибралтар

Иранскиот танкер со нафта, кој беше задржан во Гибралтар, доби дозвола да исплови, потврди главниот министер на таа британска прекуокеанска територија Фабиан Пикардо. Британските трупи...

Гибралтар заплени танкер со нафта за Сирија по барање на Вашингтон

Властите на Гибралтар задржале супертанкер кој превезувал сурова нафта за Сирија, се вели во изјавата на главниот министер на Гибралтар, Фабијан Пикардо, објавена на...

Британија поради брегзит ја губи контролата над Гибралтар

Во случај на брегзит, спорната територија на влезот од Медитеранот ќе стане трета држава и за секое решение во врска со неа ќе биде...

Нови британско-шпански тензии околу Гибралтар

Шпански воен брод се обидел да принуди неколку комерцијални пловила да ги напуштат територијалните води околу Гибралтар, но по интервенција на британската Кралска воена...

Шпанија се договори со ЕУ за Гибралтар

Шпанија се договори со ЕУ за Гибралтар, со што се отвора патот за непречено одржување на утрешната средба на врвот во Брисел, на која...

Шпанија бара писмени гаранции за Гибралтар

Шпанија се закани дека ќе го откаже европскиот самит на врвот што утре треба да се одржи во Брисел и на кој треба да...

Најблиску досега – Македонија е на 180 минути до ЕП

Со петте победи со доминантни игри, Македонија покажа дека полека созрева и за повисоки дострели, а тоа го изјави и селекторот Ангеловски: „Следна цел,...

Шпанија нема да дозволи договор за Брегзит без променет текст за...

Шпанија нема да го поддржи нацрт-договорот меѓу Лондон и ЕУ за Брегзит ако текстот за спорната британска територија Гибралтар не се промени, изјави денеска...

Гибралтар по 22 пораза врза две победи по ред

За нова сензација во четвртата рунда натпревари во фудбалската Лига на нациите (ЛН) повторно се погрижи Гибралтар, со втората победа по ред, дома, над...

У21: Македонија му даде шест гола на Гибралтар

Македонската репрезентација до 21 година убедливо го победи Гибралтар со 6:1 (2:0) во последниот натпревар од квалификациите за пласман на ЕП 2019 година.    Тимот на...