Ознака: гејминг

Гејмингот влегува како официјална категорија спорт

СДСМ кaко политички субјект којшто ги следи модерните трендови и практиката на државите од Европската унија, одлучи наредниот период да ги започне сите процеси...

Организациите на гејмерите против одлуката на СЗО

Неколку светски гејмерски организации бараат од Светската здравствена организација (СЗО) да ја повлече одлуката дека зависноста од видеоигри може да се класифицира како ментална...

Видео игрите заработија повеќе од музичката и видео индустријата

Видео игрите моментално „држат“ повеќе од половина од пазарот за забава во Велика Британија, пренесува Би-би-си. Истражувањата на „Ентертејнмент ритејл асосиејшн“ (ЕРА) покажуваат дека...