20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:25

Ознака: германци

Меркел со апел до Германците: Ве молам, останете дома

Германската канлецарка Ангела Меркел апелираше до Германците поради коронавирусот да ги редуцираат средбите со други луѓе и да не патуваат ако не е неопходно....

Сѐ повеќе Германци сакаат поблиски односи со Кина

Мислењето на Германците за САД се влошило од избивањето на пандемијата на коронавирусот, додека нивните ставови за Кина се подобриле, покажуваат резултатите од испитување...

Меркел: Немој да се враќаме на забраните

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги повика Германците да не го загрозат тоа што досега го постигнаа на планот на забавување на заразата со коронавирус,...

Доминација на Германија во дебито на ЕП

На ЕП 1972 во Белгија, Германците го совладаа СССР со 3-0, а два гола постигна Милер, кој ги постигна и двата гола и во...

Французите и Германците сѐ помалку му веруваат на НАТО

Повеќе од половина од испитаниците во 16-те членки на Алијансата што биле опфатени со истражувањето на истражувачкиот центар „Пју“ изјавиле дека нивната земја не...

Четвртина Германци не знаат кој ја напишал „Ода на радоста“?

Иако повеќето Германци постари од 18 години слушнале за композиторот Лудвиг ван Бетовен, ретки се оние што успеале да отпеат неколку такта од некое...

Германците чуваат под перница 12,46 милијарди марки

За разлика од другите земји, кои го вовеле еврото, Германците немаат рок до кога мораат да ја променат старата валута Осумнаесет години по воведувањето на...

Сите Германци би можеле наскоро да бидат потенцијални донори на органи

Германскиот министер за здравство Јенц Шпан, настојувајќи да се избори со недостиг на донори на органи, предложи денеска реформа која повеќето граѓани, односно оние...

Брегзит без договор ќе остави 100.000 Германци без работа

Излегувањето на Британија од Европската Унија без договор би можело да ја чини Германија 100.000 работни места, покажуваат резултатите од најновото истражување објавено во...

Петмина млади Германци осудени за силување на неколку ученички

Петмина млади Германци денеска се осудени на различни казни затвор за силување на неколку ученички во индустриската област Рур. Регионалниот суд во западниот град Есен...