Ознака: Германија

Податоците се фрапантни- На Германија лошо и се пишува

Германија до крајот на следната деценија би можела да изгуби 4,9 милиони работници, а овој недостаток германската економија би можел да ја чини 525...

Германија стана лидер на европскиот пазар на електрични автомобили

Германија стана најголем европски пазар за електрични автомобили, надминувајќи ја Норвешка, што е знак дека купувачите во таа земја сė повеќе се заинтересирани за...

Можна кражба на податоци од околу 300 германски болници

Лични и веројатно деликатни податоци за пациенти најверојатно се украдени од стотици германски болници, јави ДПА. Асоцијацијата, одговорна за болници во реонот на Рејнланд известила...

ЕП 2024 во Германија или во Турција

Германија досега била домаќин на едно ЕП и две СП, а Турција досега не била организатор на светски или континентален фудбалски собир Германскиот фудбалски сојуз...

Меркел и Трамп разговараа за Северна Кореја, Иран и трговијата

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната заедничка прес-конференција со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон изјави дека одлуката за иранскиот нуклеарен договор останува на...

Германија: Зачувувањето на меѓународниот нуклеарен догoвор со Иран е приоритет

Министертвото за надворешни работи на Германија соопшти денеска дека зачувувањето на меѓународниот нуклеарен догoвор со Иран е приоритет за Германија и нешто за кое...

Поранешниот телохранител на Бин Ладен прима социјална помош во Германија

Поранешниот телохранител на Осама бин Ладен, Сами А., веќе со години мироно живее со семејството во Берлин и прима социјална помош, откако германски суд...

Германската СДП ја доби првата жена претседател

Германската социјалдемократска партија(СДП) ја избра поранешната министерка за труд Андреа Налес за претседател на партијата, со што таа стана првата жена на чело на најстарата...

Во Германија уапсен менаџер од Порше

Германската полиција го уапси шефот на одделот за развојот на мотори во „Порше" и тој се наоѓа во притвор. Тој е приведен бидејќи постоело...

Во Сирија пронајден хлор од Германија и димни бомби од Велика...

Контејнери со хлор од Германија и чадни бомби од британскиот град Солсбери пронајдени се во сириска Источна Гута, изјави денеска портпаролката на руското Министерство...