Ознака: Германија

Над илјада мигранти по грешка добиле азил во Германија 

Во интерен извештај на германската Сојузна канцеларија за миграции и бегалци (БАМФ) се посочува дека на над 1.000 мигранти им е доделен азилантски статус...

Две жртви и многу повредени во пукање во германскиот град Сарбрукен

Две лица се убиени и многумина се тешко повредени откако маж отворил оган во германскиот град Сарбрукен, јавија германските медиуми повикувајќи се на локалната...

Германскиот сектор за рециклирање гледа шанса по забраната за увоз на...

Германскиот сектор за рециклирање очекува нови деловни можности по одлуката на кинеските власти за забрана на увоз на пластичен отпад бидејќи суровините добиени со...

Диспечер приведен поради железничката несреќа во Германија

Германската полиција денеска го приведе диспечерот, кој бил дежурен синоќа во времето кога во јужна Германија се судрија товарен и патнички воз, при што...

Најмалку двајца загинати во железничка несреќа во Германија (Видео)

Најмалку две лица загинаа, а 14 се повредени во судар на патнички и товарен воз во јужниот дел на Германија, соопшти утрово германската полиција. Во...

Спроведени рации во Германија во врска со илегална трговија со луѓе

Спроведени повеќе рации во четири германски сојузни држави, во рамките на истрага за трговија со луѓе. Локалната полиција соопшти дека околу 800 полицајци претресле 21...

Податоците се фрапантни- На Германија лошо и се пишува

Германија до крајот на следната деценија би можела да изгуби 4,9 милиони работници, а овој недостаток германската економија би можел да ја чини 525...

Германија стана лидер на европскиот пазар на електрични автомобили

Германија стана најголем европски пазар за електрични автомобили, надминувајќи ја Норвешка, што е знак дека купувачите во таа земја сė повеќе се заинтересирани за...

Можна кражба на податоци од околу 300 германски болници

Лични и веројатно деликатни податоци за пациенти најверојатно се украдени од стотици германски болници, јави ДПА. Асоцијацијата, одговорна за болници во реонот на Рејнланд известила...

ЕП 2024 во Германија или во Турција

Германија досега била домаќин на едно ЕП и две СП, а Турција досега не била организатор на светски или континентален фудбалски собир Германскиот фудбалски сојуз...