6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:32

Ознака: Германија

Со поддршка од Германија ќе се реконструираат студентските домови

Владата на Република Македонија денеска на седница ја разгледа и усвои Информацијата за можноста за обезбедување техничка помош од Владата на СР Германија за...

Се играше брзо, а со „шест на шест“ и многу поатрактивно...

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Во досегашниот тек на Светското првенство во Германија и во Данска гледавме квалитетни и неизвесни мечеви, кои, сепак, не донесоа многу новини...

Исланд, Франција и Норвешка демонстрираа младост за трофејна иднина

СП 2019 не донесе некоја новина кога станува збор за играта, но затоа видовме плејада млади таленти, а селекциите на Исланд, Франција и на...

Најтрофејната Франција игра и за рекорд на мундијалите

Ниту една селекција досега трипати едноподруго не била светски првак, а Франција беше победник на двата претходни мундијали и има вкупно шест трофеи. Германија...

Германец останал заглавен меѓу вагони на минусни температури

Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина од 200 километри...

Што содржи договорот помеѓу Германија и Франција

Критиките се поделени околу најновиот договор на Париз и Берлин. Од една страна, се смета дека договорот ќе помогне за поголема интеграција на Европа,...

Извештај БамФ: Балканците масовно се селат во Германија

Извештајот на германската Сојузна служба за миграции (БамФ) за вселување и иселување од Германија во 2016 и 2017 година, покажува дека голем број граѓани...

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вчера требаше да го потпишат текстот на договорот за јакнење на француско-германските односи, чија цел...

Франција староседелец во полуфиналето, Германија првпат по 12 години

За уште две места во полуфиналето денеска ќе се тркаат три скандинавски селекции - Данска, Норвешка и Шведска По одигрувањето на мечевите од второто коло...

Мундијалски карактеристики – побрзо, попробивно, поконцентрирано

Забрзаната игра најмногу доаѓа до израз во реализациите на нападите од т.н. брз центар и од транзициски пробив, кој во споредба со СП 2017...