21.1 C
Skopje
25.8.2019 - 8:49

Ознака: Германија

Лина Ѓорческа напредува на двете листи на ВТА

Лина Ѓорческа од денеска ќе настапува на нов тениски турнир, во Германија, каде што во првото коло треба да се сретне со Ирина Фетецау...

Пројковска ќе суди финале на ЕП

Ивана Пројковска ќе биде главен судија на финалето помеѓу Франција и Германија од Европското првенство за фудбалерки до 19 години во Шкотска, в недела,...

Нови рекордно високи температури во Европа

Во Германија, Белгија и Велика Британија денеска се поставени нови рекорди во температурите предизвикани од топлотниот бран што го зафати поголемиот дел од западна...

Масовно иселување од северот на Црна Гора

Црна Гора Северот на Црна Гора е изложен на нов бран иселувања, а од почетокот на годината има најава за отселување на најмалку десет илјади...

Франција и Германија ги осудија постапките на Иран во Ормускиот теснец

Франција и Германија го осудија Иран откако заплени британски танкер во Ормускиот теснец и го повикаа Техеран итно да го ослободи бродот и морнарите. Француското...

И покрај здравствените грижи, Меркел до крај ќе го отслужи мандатот

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека е подготвена да продолжи да работи како канцелар по нападите на тресење, како и оти се надева дека...

Германија верува дека Мицотакис конструктивно ќе учествува во процесот околу Преспанскиот...

Германската канцеларка, Ангела Меркел му ја честита победата на новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис, порачувајќи дека се радува на блиската и пријателска соработка во...

Германија го одби повикот на Трамп за распоредување копнени сили во...

Германија ги отфрли барањата на САД за распоредување на копнени сили во Сирија, став кој најверојатно ќе го налути претседателот Доналд Трамп, кој бараше...

САД ја повикаа Германија да испрати копнени сили за борба против...

Специјалниот претставник на Вашингтон за Сирија, Џејмс Џефри, официјално побара од Германија да помогне во борбата против остатоците од ИД, со испраќање копнени сили,...

Нетранспарентноста ги чини Фејсбук два милиони евра

Германските власти го казнија Фејсбук со два милиони евра, согласно со законот кој се бори против говор на омраза. Федералната канцеларија за правда соопшти денеска...