13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 6:12

Ознака: Германија

Германија им загуби трага на повеќе од 160 поддржувачи на ИД

Илјадници Германци заминале на Средниот Исток за да ѝ се придружат на Исламската држава по 2013 година. Една третина од нив се вратени во...

Пораст на бројот на припадници на екстремната десница во Германија

Германската кацеларија за заштита на уставниот поредок минатата година забележала пораст на казнените дела кои имаат поврзнаст со радикалната десница, јавува Билд. Канцеларката Ангела...

Антисемитистички навреди во Хамбург предизвикаа реакција на германската полиција

Германската полиција денеска објави дека го уапсила Mароканeцот обвинет за заканување, навреда и плукање на двајца Евреи во Хамбург. Полицијата соопшти дека 45-годишниот маж навредувал...

Германија му ја врати на Израел оставината на Макс Брод, пријател...

Германија му ги предаде на Израел илјадниците документи на Макс Брод, најдобриот пријател на Франц Кафка и извршител на неговиот тестамент, кои кријат досега...

Трамп со санкции сака да ја заштити Германија од Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува за санкции за рускиот проект за гасоводот „Северен поток 2“, тврдејќи дека САД имаат многу подобра алтернатива...

Заев: Нашата земја има европски стандарди за бизнис, со право очекуваме...

Премиерот Зоран Заев ја почна дводневната посета на Германија со учество на свечениот годишен прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство. Како почесен...

Во Германија изграден највисокиот песочен замок во светот

На Фестивалот на песочни скулптури во германскиот град Бинц, на островот Риген во Балтичкото Море, изграден е песочен замок висок 17,66 метри, кој е...

Во Германија пуштена во употреба првата делница од велосипедскиот автопат

Во германската покраина Хесен беше пуштена во употреба првата делница од велосипедскиот автопат. Иако делницата е долга само четири километри и широка четири метри, сообраќајните...

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во посета на Иран...

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, ќе го посети Иран следната недела, како дел од турнејата на три земји од Блискиот Исток во...

Германски медицински техничар осуден за убиство на 85 пациенти

Медицинскиот техничар Нилс Хегел e осуден на доживотен затвор за убиство на 85 пациенти во судот во северозападна Германија. Хегел им давал на пациентите премногу...