27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 20:46

Ознака: Германија

Заврши изградбата на Северен тек 2 – во октомври почнува испораката...

Изградбата на гасоводот Северен тек 2 е целосно завршена денеска наутро, соопшти рускиот гасен гигант „Гаспром“. Претседателот на Извршниот одбор на „Гаспром“, Алексеј Милер, ја...

Западен Балкан не е меѓу приоритетите на Германија и на...

Во предизборните програми на главните политички партии во Германија, малку се посветува простор или речиси не се посветува простор на идните односи со земјите...

Меркел го критикуваше нејзиниот заменик Шолц поради изјавите за вакцинацијата

Германската канцеларка, Ангела Меркел, јавно ги критикуваше коментарите на нејзиниот заменик Олаф Шолц, кој ги спореди луѓето вакцинирани против ковид-19 со заморчиња. Во денешниот говор...

Нов рекорд на Левандовски

ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Роберт Левандовски постигна три гола и постави нов рекорд на Баерн според постигнати голови во последователни фудбалски натпревари, соборувајќи го претходниот рекорд...

Се воведуваат нови ограничувања во Германија

Во Германија се воведуваат ограничувања кога бројот на новозаразени со корнавирус е поголем од 50 на 100.000 жители за седум дена. Но, бројот на вакцинирани...

Нема рестрикции за вакцинираните и прележаните во Германија

Според најавите на министерот за здравство Јенс Шпан Германскиот министер за здравство Јенс Шпан вети дека нема да има нови рестрикции за вакцинираните граѓани во...

Германија шести пат е европски првак во млади категории

РАКОМЕТ Германија ја освои третата кадетска континентална титула (има трофеи и во 2008 и во 2012 година) за ракометари до 18 години, а трипати била...

Германија годишно има потреба од 400 илјади квалификувани странски работници

Германија има потреба од 400 илјади квалификувани имигранти годишно, со цел да го надомести недостигот на работна сила, истакна шефот на Федералната агенција за...

Аеродромот во Кабул да биде отворен по 31 август, бара Германија

Германија преговара со Соединетите Амeрикански Држави, Турција и другите партнери за да го задржи аеродромот во Кабул отворен за евакуација и по 31 август,...

Вакцинирани, прележани и лица со негативен ПЦР тест во јавни простори...

Во Германија, од денеска во сите сојузни држави стапи во сила т.н. „Правило 3Г“ според кое само оние што ќе докажат дека се вакцинирани,...