14 C
Skopje
24.9.2018 - 23:49

Ознака: Германија

Германија: И сите невработени да се вработат, пак ќе има 400.000...

Германските компании имаат проблеми да пронајдат квалификувана работна сила, неопходна за да го зголемат производството, предупреди економскиот институт IW. Институтот проценува дека недостигот на...

Колку Германија ја притиска Грција за решение на спорот за името?

Германски „подарок“ до Атина, односно нешто што би им одело во прилог на Ципрас и на неговите изборни планови е она што планира да...

По пријава за силување во воз, германската полиција проверила 750 патници

Германската полиција соопшти дека по тврдење на девојка дека била силувана во воз полн со фудбалски навивачи, ги проверила сите 750 патници од тој...

Германскиот претседател Штајнмаер загрижен од влошувањето на односите со Русија

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер вчера изјави дека е загрижен поради влошувањето на односите меѓу Русија и западните земји, пред се поради труењето на...

Германците го спасуваат животот на песот што ги уби сопствениците

Песот што ги уби сопствениците можеби ќе биде поштеден, откако германските власти признаа дека згрешиле при постапувањето во случајот што се најде во центарот...

Непознати причините за вчерашниот напад во Германија

Германското обвинителство нема информации зошто 48-годишниот маж прегази луѓе со комбе во западниот германски град Минстер. Човекот, вчера уби две лица и повреди 20, потоа...

Евакуирани 26.000 Германци заради бомба од Втората светска војна

Над 26.000 луѓе се евакуирани утрово заради отстранување на 1,8 тони тешка бомба останата од Втората светска војна, пронајдена во парк во Падерборн, на...

Комби влета во толпа луѓе во германски Минстер, возачот се самоубил

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени, откако човек со психолошки проблеми влета со комби во маса луѓе во германски Минстер, пред да...

Во Германија четири од пет фирми нудат флексибилно работно време

Во Германија се поголем број фирми нудат можност за флексибилно работно време.  Според податоците на Министерството за економија на Германија, четири од пет фирми нудат...

Германец обвинет за кражба на лични податоци на 3,7 милиони интернет-корисници

Маж од источната германска покраина Тирингија е обвинет за кражба на лични податоци и фалсификување поврзано со нелегално користење на личните податоци на 3,7 милиони...