Ознака: Германија

Ново будење на Европа?

Зборувајќи пред повеќе од 250 француски дипломати и пратеници во Париз, Макрон предупреди дека ЕУ не смее повеќе да зависи од Америка, кога станува...

Влада на Германија: Нема промена на границите на Балканот

Владата на Германија го нема сменето ставот за неменливост на границите на Западен Балкан, кој канцеларката Ангела Меркел јавно го искажа на 13 август,...

Германија ќе формира нова агенција за кибер безбедност

Германија најави дека ќе формира нова агенција која ќе ја истражува кибер безбедноста со цел да се надмине зависноста од дигитални технологии од САД,...

Најмалку шестмина повредени во насилни протести во Германија

Најмалку шест лица беа повредени синоќа при судир меѓу крајнодесничарски и левичарските демонстранти во источногерманскиот град Кемниц, а по убиството со расистичка позадина, јави...

Заминуваат пет илјади медицински сестри

Официјалните податоци изнесени од здружението на медицински сестри потврдуваат дека овој кадар масовно ја напушта Албанија и главно се вработува во Германија. - Многу наши...

Голем пожар и детонации во близина на Берлин, евакуирани три села

Шумскиот пожар, кој избувна југозападно од Берлин и поради кој се евакуирани три села, се прошири на површина од околу два квадратни километри.  Повеќе од...

Меркел: ЕУ и НАТО не се непријатели на Русија

Европската унија и НАТО не се непријатели на Русија, рече германската канцеларка Ангела Меркел за време на состанокот со студентите од Грузискиот државен универзитет...

Голем пожар близу Берлин, евакуирани три села

Три села јужно од Берлин се евакуирани поради шумски пожар на површина од околу 400 фудбалски терени, соопштија германските власти. Окоу 500 луѓе мораа да...

Димитров се сретна со пратеници на германскиот Бундестаг

Шефот на дипломатијата Никола Димитров вчера оствари средба со Јосип Јуратовиќ и Мартин Розман, пратеници во германскиот Бундестаг од партија СПД, како и со...

Германија во ЕУ или ЕУ во Германија?

По британското напуштање на Унијата, Германија и Франција беа и сѐ уште се моторот на развојот во Европа. Овој тандем е носечка конструкција на...