Ознака: Германија

Меркел: Веќе не можеме да се потпреме на тоа дека САД...

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сега е неопходно Европа да биде обединета, затоа што светот е целосно реорганизиран. Меркел, која како прв германски...

Може ли Германија да издржи баварска револуција?

Избивањето на ковид-19 во фабрика за месо ги менува плановите на Ангела Меркел за нејзин наследник Дали германската политика ќе биде променета во кланица? Зголемувањето...

Преку посредник работеле во Германија и биле оштетени за исплатата и...

Двајца кумановци  пријавиле во полиција дека, по претходен договор со А.С. во мај 2019, заедно со уште шест лица од Куманово заминале во Манхејн,...

Спасовски: Старт на преговорите за време на германското претседавање со ЕУ

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, денеска ја прими амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Гизела Холштајн и ѝ изрази честитки за започнувањето на нејзиниот...

Германската влада со прва историска стратегија за родова еднаквост

Германската влада усвои стратегија насочена кон зајакнување на еднаквоста меѓу мажите и жените во сите идни закони и програми финансирани од владата. Ова е првпат...

Германија го ограничува бројот на работни визи за Балканот

Германија се приближува до одлучувањето дали да ги продолжи правилата за вработување нискоквалификувана работна сила од Западен Балкан. Правилото беше воведено во 2016 година и...

Разоткривањето на „малата овца“ ја соочи Германија со „непријателот одвнатре“

Додека Германија излегуваше од карантин во мај, полициските командоси беа испратени на рурален имот во сопствеништво на наредник-мајор во специјалните сили, најподготвената и најтајновита...

Германците протестираат против забраната за големи настани

Членовите на Германската асоцијација на забавувачи (Deutscher Schaustellerbund), како и сите оние кои се незадоволни од ограничувањата наметнати поради пандемијата на коронавирусот, одржуваат митинг...

Германија го презеде кормилото за претседавање во ЕУ

Во следните шест месеци со ЕУ ќе претседава Германија, која од вчера го презеде кормилото од Хрватска. По 13-ти пат таа застанува на чело...

Баерн, Левандовски и ковид-19 ја одбележаа сезоната

Тестирањата за коронавирусот во Бундес-лигата и медицинските протоколи беа пример што го следеа другите лиги, па и спортови низ светот ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Баерн со триумфот...