13.8 C
Skopje
17.7.2019 - 5:21

Ознака: Германија

Германија верува дека Мицотакис конструктивно ќе учествува во процесот околу Преспанскиот...

Германската канцеларка, Ангела Меркел му ја честита победата на новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис, порачувајќи дека се радува на блиската и пријателска соработка во...

Германија го одби повикот на Трамп за распоредување копнени сили во...

Германија ги отфрли барањата на САД за распоредување на копнени сили во Сирија, став кој најверојатно ќе го налути претседателот Доналд Трамп, кој бараше...

САД ја повикаа Германија да испрати копнени сили за борба против...

Специјалниот претставник на Вашингтон за Сирија, Џејмс Џефри, официјално побара од Германија да помогне во борбата против остатоците од ИД, со испраќање копнени сили,...

Нетранспарентноста ги чини Фејсбук два милиони евра

Германските власти го казнија Фејсбук со два милиони евра, согласно со законот кој се бори против говор на омраза. Федералната канцеларија за правда соопшти денеска...

Разузнавачките служби во лов по медицинското досие на Ангела Меркел

Немам што да откријам, се чувствувам добро, кажа германската канцеларка Ангела Меркел пред медиумите, одбивајќи да одговори на дополнителните прашања за нејзиното здравје, односно...

Неонацистичките мрежи во Германија директна закана за политичарите

Германската разузнавачка агенција за јавноста откри дека мрежа на неонацисти креирале листа на политички противници и нарачале 200 кеси за транспорт на починати лица,...

Германија против Шпанија седми пат во финале на ЕП

Во полуфиналните дуели на ЕП за фудбалери до 21 година, Германија беше подобра од Романија (4-2), а Шпанија од Франција (4-1). Овие две селекции...

Што се случува со Меркел?

Повторно се појавија стравувања за здравствената состојба на Ангела Меркел откако германската канцеларка пак се тресеше, овојпат на церемонија во Берлин, слично како и...

Романија, Франција, Германија и Шпанија ќе играат на ЛОИ

Фудбалските репрезентации на Романија, Франција, Германија и на Шпанија ќе играат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио в година. Тие четири селекции се...

Загина едниот од пилотите на воените авиони кои се судрија во...

Еден пилот загина откако два германски воени авиони денеска се судрија во североисточна Германија, јави телевизијата „Н-ТВ“, додека пилотот на другиот авион бил пронајден...