Ознака: Геополитика

Фантомска опасност на Арктикот

Русија не им се заканува на САД на далечниот север, туку климатските промени Автори: Роберт Дејвид Инглиш и Морган Грант Гарднер Форин аферс Преку една деценија, жестоките...

Пресметката на Трамп и неоконите (3)

Дел од американската и светската јавност, исто како и дел од американските и светските политичари, смета дека без американските постојани воени ангажмани и интервенции,...

Пресметката на Трамп и неоконите (2)

Дел од американската и светската јавност, исто како и дел од американските и светските политичари, смета дека без американските постојани воени ангажмани и интервенции,...

Пресметката меѓу Трамп и неоконите (1)

Дел од американската и светската јавност, исто како и дел од американските и светските политичари сметаат дека без американските постојани воени ангажмани и интервенции...

Воените тензии помеѓу Русија и САД се засилија во воздух и...

Засилените тензии помеѓу американската и руската војска се проширија низ светот за само неколку дена, со што ги затегнаа и односите помеѓу Вашингтон и...

Наклонот на Шинѕо Абе ги стави светските сили на штрек

Можеби тајмингот беше случаен, но Шинѕо Абе (65) поднесе оставка поради здравствени проблеми, во истата недела во која стана јапонски премиер со најдолго време...

Златната ера која воопшто не беше златна

Либералниот поредок од 1990-тите години се распадна, а пандемијата ја открива потребата за побрзо да го оставиме зад себе овој период пред да успее...

Кој добива, а кој губи од повлекувањето на Американците од Германија

Геополитика и воена географија на Европа Подготвил: Дејан Србиновски Повеќето угледни магазини изминативе денови пишуваат што ќе значи најавеното повлекување на американската војска од Европа. Што...

Надоаѓа вториот геополитички бран на пандемијата

Западните држави не се загрижени само за повторната појава на нови случаи на коронавирусот Автор: Том Мектаг Атлантик Со тоа што повеќето европски држави се уверени дека...

Геополитичките ветришта дуваат во насока на нова Студена војна

Автор: Ишан Тарор Вашингтон пост Како започнува една студена војна? Во Вашингтон расте чувството на непријателство кон Пекинг. Пред пандемијата, сите експерти предупредуваа за драстично нарушените...