2.8 C
Skopje
29.1.2022 - 11:15

Ознака: Геополитика

Двајца лидери, две доктрини, една криза од која зависи светскиот поредок…

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин имаат различни доктрини во однос на надворешната политика на светските сили на чие чело...

Ривалството помеѓу суперсилите ќе ги обликува светските текови

Ривалството помеѓу САД и Кина изразено преку соочувањето на нивните идеологии, борбата против ковид-19 засилена со новите лекови, терапии и вакцини, како и можноста...

Путин и Си Џинпинг создаваат заеднички фронт на кој Бајден не...

Досега незабележаната поврзаност помеѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот кинески Си Џинпинг им овозможи на најголемите ривали на САД да го „вовлечат“ американскиот...

Захарова: САД не сакаат да преземат одговорност за своите геополитички...

Американското раководство со децении ја отфрла одговорноста за своите геополитички експерименти, напиша портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на својот канал...

Технологијата како клуч во обликувањето на европската моќ

Европската Унија ги удвојува напорите за воведување технолошки законски регулативи, со цел да се наметне како трета светска сила покрај САД и Кина, пишуваат...

Крајот на американската империја би можел да биде означен со криза...

Прашањето на Тајван и денес останува прв приоритет за Кина. Историјата не се одвиваше по очекувањата на американскиот државен секретар Хенри Кисинџер. Ричард Никсон...

Вилијам Брнс ќе ја води ЦИА во ера на обновено ривалство...

Вилијам Брнс, кој американскиот претседател Џо Бајден го предложи за директор на ЦИА, на сослушувањето по повод неговата номинација, ги наведе Кина новите технологии...

Владите го стегаат обрачот на протокот на информации на интернет

Светските медиуми предупредуваат дека моќните држави како САД, Русија и Кина во моментов се во процес на спроведување на таканаречен „дигитален национализам“, кој преставува...

За што можат да се согласат Бајден и Путин?

Се чини дека САД и Русија се длабоко поделени поради нивните спротивставени визии за светскиот поредок и геополитичките интереси и вредности, така што многумина...

Геополитика на понижувањето: одбројување до катастрофа

Имунизирањето на народот не смееше да ги следи слепата посветеност кон европската интеграција и геополитичката безалтернативност на оваа влада. Истата таа мораше одамна да...