Ознака: геноцид

Черчил – британски лав и стратег на македонскиот геноцид (3)

Черчил барем бил искрен, за разлика од денешните политбирократи во ЕУ, отворено да го изложи и наслика ариевскиот супрематистички портрет на западната европска цивилизација...

Черчил – британски лав и стратег на македонскиот геноцид (2)

Она што е најкарактеристично за менталниот портрет на Черчил е тоа дека тој е тип на нарцис и хазардер, за што не му недостигаат...

Пендаровски: Сите имаме обврска да се сеќаваме на геноцидот врз Ромите...

Претседателот Стево Пендаровски, преку видео порака се обрати на виртуелната комеморативна церемонија, што по повод 2-ри август, Европскиот ден за сеќавање на холокаустот врз...

Пендаровски за Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон...

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница кога повеќе од 8.000 луѓе,...

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Во Сребреница денеска се одбележуваат 25 години од геноцидот врз Бошњаците. Комеморацијата на жртвите од геноцидот во Сребреница почна со интонирање на химната на Босна...

Во БиХ пронајдени посмртни останки на жртви од геноцидот во Сребреница

На подрачјето на Каменичко Брдо, општина Братунац, денеска била извршена ексхумација за време на која на површината на теренот биле пронајдени нецелосни посмртни останки...

Осомничен за геноцидот во Руанда моли да му се суди во...

На 6 април 1994 година, авионот во кој се наоѓаше претседателот на Руанда, Јувенал Хабјаримана, од племето Хуту, беше соборен од ракета во близина...

Ловот на еден од најбараните луѓе на планетата заврши во Париз

Фелисиен Кабуга беше во бегство две децении поради неговата улога во геноцидот во Руанда од 1994 Тој беше еден од најбараните луѓе во светот, кој...

Гогољ сака да изврши ревизија на Преспанскиот договор

Заев бара чист мандат. Се согласувам со него. Тргнаа како петпарачка шарена револуција по сценарио на Сорос, а завршија пред судот марширајќи низ бурлеска...

Анкара го повика американскиот амбасадор по признавањето на САД на Ерменскиот...

Турското Министерство за надворешни работи денеска го повика американскиот амбасадор во Анкара поради одлуката на американскиот Сенат да признае геноцид извршен врз Ерменците од...