Ознака: генерација

Новата серија „Генерација +“ ќе ја има својата премиера ...

„Генерација +“ е мрачна но игрива серија што следи група средношколци, чие истражување на современата сексуалност ги доведува во прашање длабоковкоренетите верувања за животот,...

Како пандемијата ќе ја обликува новата генерација

Во момент кога од корен се менуваат нашите општества, прашањето е како ќе изгледаат нашите деца во иднина. Некои веќе ги нарекуваат карантинејџери или...

Една реченица за мојата генерација

...еве, генерацијо моја, ти сега стоиш на пуста земја, слободна и ослободена од сè (дури и од потомство), дури и од одговорност, и не...

„Мајкрософт“ ја откри следната генерација на конзоли

Со новите верзии на „Плејстејшн“ и на „Икс бокс“ ветуваат дека ќе ги повлечат екраните за вчитување „Мајкрософт“ го откри својот нов „Икс бокс“, со...

Ова е последната слободна генерација

Генерацијата што се раѓа сега е последната слободна генерација. Идентитетот на секое новороденче веднаш им станува познат на сите светски сили. Сето тоа мириса...

Идеалите на мојата генерација БК 79/83

Полесно ни е да се затвориме самите во помали табори и така секој поединечно или во мали групи да си ги остваруваме сопствените цели...

Никола Ѓоргиев: Ова е круна на една генерација

Ова не се мери ниту со титули или со МВП-признанија. Ова е круна на една генерација. Оваа селекција во минатото знаеше да киксне во...

Генерација „Страшна е пропаста на родот“ – Георг Тракл

„Страшна е пропаста на родот“. Мотото на оваа колумна, драг читателу е од една песна на Георг Тракл, младич, кој, загинал како жртва на...

Младите од златната генерација го дополнија искуството

Македонската репрезентација веќе ги бере плодовите од младинската селекција што пред една година испиша историска страница со првиот настап на една македонска фудбалска селекција...

Ѓорѓиев: Шанса на генерацијата да се најде на ЕП

Јас веќе 13 години сум дел од репрезентацијата, настапив на повеќе квалификациски турнири и мислам дека е дојдено времето да го направиме тој завршен...