10.3 C
Skopje
21.2.2020 - 17:31

Ознака: генерален секретар

Поранешна министерка од Хрватска е нов генерален секретар на Советот на...

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ-Буриќ, официјално ја презеде функцијата генерален секретар на Советот на Европа. Таа е втора жена и прв политичар...

Љупчо Николовски е новиот генерален секретар на СДСМ

Новиот генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, синоќа најави дека одговорност ќе се бара и од актуелни градоначалници, локални функционери и директори. -Пораката од граѓаните...

Македонец влегува во албанскиот парламент

Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), ќе биде пратеник во албанскиот парламент. - По известувањето...

Гутереш: Договорот од Преспа е пример за мирно решавање на спорови

Договорот од Преспа меѓу Грција и Македонија е пример за мирно решавање на транснационалните спорови, истакна генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во обраќањето...

Паул Зјемјак именуван за нов генерален секретар на ЦДУ

Новоизбраната наследничка на Ангела Меркел на чело на Христијанско демократската унија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер го именува денеска младиот конзервативец, 33-годишниот Паул Зјемјак за нов...