29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:46

Ознака: Гевгелија

Гевгеличанец со ловечка пушка ограбил казино

Основното јавно обвинителство во Велес до Основен суд Велес поднесе обвинение против гевгеличанец на возраст од 40 години поради „недозволено изработување, држење, посредување и...

Хероин пронајден во домот на гевгеличанка

Поднесена е кривична пријава против гевгеличанка во чиј дом полициските службеници пронашле и одзеле хероин, информира МВР. -Надворешната канцеларија криминалистички работи Гевгелија поднесе кривична пријава...

Некропола кај Гевгелија дава податоци за пајонските заедници

Археолошките истражувања на 79 гроба и пронајдените предмети, од кои некои уникатни, во подрачјето на Долно Повардарие, несомнено укажуваат дека некрополата Милци кај Гевгелија...

Приведени две лица во Гевгелија кај кои се пронајдени археолошки предмети

Две лица се приведени синоќа во Гевгелија поради незаконско присвојување арехолошки предмети. Тие се приведени синоќа околу 20 часот во полициската станица во Гевгелија. Станува...

Лажни информации за киднапирање деца во Гевгелија

По барање на градоначалникот Сашо Поцков, СВР Струмица издаде соопштение со кое преку надворешната канцеларија за криминалистички работи во Гевгелија го известува населението дека...

Кривична пријава и притвор за разбојник од Гевгелија

СВР Струмица-Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гевгелија, до Основното јавно обвинителство во Велес, поднесе кривична пријава против Т.К.(40) од Гевгелија поради постоење на основано...

Во општина Гевгелија регистрирани 28 лица заболени од грип

Според бројот на евидентирани 28 лица заболени од грип до истекот на петтата недела од 2019 година, општина Гевгелија е рангирана во групата на...

Повеќе од еден месец нема огревно дрво во Гевгелија

По истекот на 2018 година гевгеличани многу тешко или речиси никако не можат да купат огревно дрво на стовариштето на Шумското стопанство „Кожуф“ во...

Две деца заболени од морбили регистрирани и во Гевгелија

Првите два случаи на дечиња заболени со морбили се регистрирани и во Гевгелија, потврди денеска епидемиологот Сашко Олумчев од подрачната единица на Центарот...

Експлозија во центарот на Гевгелија, едно лице го загуби животот

Едно лице го загуби животот по експлозија која се случи попладнево околу 16 часот во продавницата на „Заре Комерц“ во центарот на Гевгелија. Неофицијално експлозијата...