38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:24

Ознака: Гевгелија

ЈПКД „Комуналец“ ќе стопанисува со водоводот во Ново Конско

Гевгелија Советот на Општина Гевгелија донесе одлука за преземање на водоводот од Mесната заедница на Ново Конско и негово отстапување на ЈПКД „Комуналец“. Советниците на...

Нова водоводна линија во Негорци

Гевгелија Општина Гевгелија реализира уште еден инфраструктурен зафат, а овој пат станува збор за поставување нова водоводна линија во Негорци. Цевководот во должина од 220...

Општината со апел до граѓаните за заштита од пожари

Гевгелија Територијалната противпожарна единица во Гевгелија целосно е подготвена за дејствување и заштита од пожари, во пресрет на летната сезона, информираат надлежните од Општина Гевгелија. Поради...

ЛЕД-рефлектори за сите училишни игралишта

Гевгелија Со нови ЛЕД-рефлектори сега се осветлени ООУ „Крсте Мисирков“ и ООУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија. Проектот е реализиран преку акцијата за редовно одржување на...

Инвестиции во образовните институции

Гевгелија Додека учениците се на летен распуст, во Општина Гевгелија се реализираат плановите за инвестирање во повеќе образовни институции. Според усвоените планови за работа, предвидено...

Виртуелна изложба на младите уметници од Гевгелија

На официјалната фејсбук-страница на Пионерскиот дом во Гевгелија, деновиве се одржа онлајн изложба на Ликовната работилница при Пионерскиот дом, која со оваа активност одбележа...

Филипче: Болницата во Гевгелија одлично се справува во услови на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, беше во редовна посета на Општата болница со проширена дејност Гевгелија. - Општата болница во Гевгелија одлично се справува во...

Парична казна за 15 лица заради непочитување на полицискиот час во...

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против 15 лица за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член...

Во изолација 60 полицајци што биле на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци што ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран од денес се во изолација. Министерот за...

Дезинфекцијата континуирана, а следуваат дезинсекција и дератизација

Гевгелија Советот на Општина Гевгелија, на последната седница, ја донесе Програмата за спроведување на општите мерки за заштита и спасување на населението од заразни болести...