7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 4:53

Ознака: Гевгелија

Реконструирана болницата во Гевгелија, изградена нова хируршка сала

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, заедно со пратеничките Марија Костадинова и Драгица Ѓавочанова и градоначалникот на Општина Гевгелија...

Ќе се реновира училиштето во Миравци

ГЕВГЕЛИЈА На основното училиште „Климент Охридски“ во Миравци му се одобрени финансиски средства од Министерството за образование и наука (МОН) за реконструкција на покривот од...

Годинава имало повеќе сообраќајки за разлика од лани

ГЕВГЕЛИЈА Советниците во Општина Гевгелија го усвоија полугодишниот извештај за состојбата со безбедноста во сообраќајот на патиштата на подрачјето на полициската станица со општа надлежност...

Ќе се гради ветерен парк во Миравци

ГЕВГЕЛИЈА Електрани на РСМ“ објави јавен повик за претквалификација за избор на консултант за изработка на студија за оправданост за проектот „Парк на ветерни електроцентрали...

Граѓаните бараат да се промени возниот ред

ГЕВГЕЛИЈА Општина Гевгелија достави забелешка по проектот за возниот ред, за 2021/2022 година, до Железници. Забелешката е од патниците, односно студентите, учениците и другите патници....

Се прска против комарци

ГЕВГЕЛИЈА Во Гевгелија беше извршено второто прскање по земјен пат против возрасни комарци. Скопската фирма „Зотокс“, избрана на тендер со најповолна понуда за годинашното третирање...

Филипче: Нема простор за паника за случајот со болните деца во...

Нема простор за паника за случајот со болните деца во Гевгелија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој информира дека ниту едно од децата...

Децата со респираторни проблеми од Гевгелија се негативни на ковид-19

Тим од Клиниката за детски болести од Скопје денеска заедно со лекарите од Општата болница во Гевгелија ќе испитуваат од каква респираторна инфекција заболеле...

Инфоденови за болеста рак на дојка

ГЕВГЕЛИЈА Преку програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција, во рамките на проектот „Унифициран информационен систем за размена на примарните здравствени единици во пограничното...

Педесет бебиња и деца за еден месец се хоспитализирани во Гевгелија...

Изминатиов месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината,...