5.3 C
Skopje
26.11.2020 - 22:46

Ознака: Гевгелија

Згрижувањето деца во градинките се одвива без проблеми

ГЕВГЕЛИЈА Без проблеми се одвива згрижувачкиот процес во детските градинки во општината Гевгелија, откако повторно беа отворени на 9 септември. Објектите работат во согласност со...

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Гевгелија

Педесетгодишен скопјанец загина во сообраќајна несреќа на излезот од Гевгелија. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера кога патничко возило „мини морис”, со бугарски...

Првото место на маратонката Валентина Узунова посветено на Ѓурѓица Ќаева

ГЕВГЕЛИЈА Валентина Узунова, маратонката од Гевгелија и членка на атлетскиот клуб „7 Ноември“, неодамна го освои првото место на полумаратонската трка „Охрид трчат 2020 година“,...

Низа активности за подобрување на условите во основните училишта

Гевгелија Во основните училишта во општината Гевгелија се работи на подобрување на условите пред почетокот на новата учебна година. Во ООУ „Климент Охридски“ во Миравци...

Пронајдени 44 мигранти сокриени во куќа во Ваксинце

Вчера во 06.40 часот, полициски службеници од Полициско одделение Матејче, презеле мерки за пронаоѓање на Ф.Ќ. во неговиот дом во селото Ваксинце бидејќи имало...

ЈПКД „Комуналец“ ќе стопанисува со водоводот во Ново Конско

Гевгелија Советот на Општина Гевгелија донесе одлука за преземање на водоводот од Mесната заедница на Ново Конско и негово отстапување на ЈПКД „Комуналец“. Советниците на...

Нова водоводна линија во Негорци

Гевгелија Општина Гевгелија реализира уште еден инфраструктурен зафат, а овој пат станува збор за поставување нова водоводна линија во Негорци. Цевководот во должина од 220...

Општината со апел до граѓаните за заштита од пожари

Гевгелија Територијалната противпожарна единица во Гевгелија целосно е подготвена за дејствување и заштита од пожари, во пресрет на летната сезона, информираат надлежните од Општина Гевгелија. Поради...

ЛЕД-рефлектори за сите училишни игралишта

Гевгелија Со нови ЛЕД-рефлектори сега се осветлени ООУ „Крсте Мисирков“ и ООУ „Владо Кантарџиев“ во Гевгелија. Проектот е реализиран преку акцијата за редовно одржување на...

Инвестиции во образовните институции

Гевгелија Додека учениците се на летен распуст, во Општина Гевгелија се реализираат плановите за инвестирање во повеќе образовни институции. Според усвоените планови за работа, предвидено...