Ознака: Гевгелија

Во Гевгелиско откриени 20 мигранти

На влезот на гевгелиското село Прдејци синоќа во возило биле откриени 20 мигранти од Сирија, Индија и Пакистан. Како што соопшти МВР, полициски службеници од...

Четири лица уапсени за разбојништво во Гевгелија

Полициски службеници од Полициската станица во Гевгелија, вчера ги лишиле од слобода А.К.(23) од село Прдејци, Гевгелиско, Л.Б.(23) од Гевгелија, Р.В.(28) од село Стојаково,...

Бочварски: Привршуваме со изградбата на социјалната зграда во Гевгелија

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Гевгелија, каде што изврши увид во реализација на инфраструктурни проекти што...

Четворица Кубанци пронајдени во автомобил кај Гевгелија

54-годишeн скопјанец вчера бил приведен на влезот на Гевгелија откако при претрес на неговиот автомобил полицијата пронашлa четворица Кубанци кои илегално влегле во државата. Како...

Полициски претрес во куќа во Гевгелија, каде што се растурал и...

Во акција на полициски службеници од ОВР Гевгелија и СВР Струмица, денеска, по претходно добиена судска наредба, бил извршен претрес на дом и помошни...

Обнова на хоризонталната сигнализација

ГЕВГЕЛИЈА Продолжува втората фаза од реализацијата на годинашната акција за обновување на улиците со хоризонтална сообраќајна сигнализација во Општина Гевгелија. Фирмата „МС СТОП ИНЖЕНЕРИНГ“, која...

Нов парк во Моин

ГЕВГЕЛИЈА Почнаа подготовките во населеното место Моин за изградба на нов парк на локација близу подрачното училиште. „Пелагонија Тириц“ започна со градежните работи за бетонирање...

Како последица од ковид-19 почина 18-годишна девојка од Гевгелија

Во дневниот билтен на Министерството за здравство за состојбата со короновирусот, денеска беше соопштено дека меѓу 31 смртен случај регистрирани во изминатите 24 часа...

„Бош фестивал“ започнува во дигитална форма

ГЕВГЕЛИЈА Деновиве започна реализацијата на културната програма во рамките на годинешниот 13. регионален „Бош фестивал“. Во организација на здружението „Арт еквилибриум“, а поради ковид-пандемијата и...

Вкупно 236 првачиња се запишаа во гевгелиските училишта

ГЕВГЕЛИЈА По повод почетокот на новата учебна година и првиот училиштен ден, градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, заедно со претставник од општинската администрација при...