14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 2:05

Ознака: Гватемала

Ерупција на вулкан во Гватемала, властите го запреа сообраќајот

Поради ерупцијата на вулканот Пакаја во Гватемала, властите денеска го затворија аеродромот, а авионите прекриени со пепел беа паркирани на терминалите. Вулканот, кој се наоѓа...

Еруптираше вулканот Фуего во Гватемала

Службите за спасување на Гватемала објавија дека еруптирал вулканот Фуего, кој се наоѓа на околу 50 километри од главниот град на Гватемала. Потоците лава се...

Демонстранти во Гватемала ја запалија зградата на конгресот

Демонстранти во Гватемала вчера ја запалија тамошната зграда на конгресот, по што полицијата ги растера, пренесува Би-Би-Си. Нападот врз зградата на конгресот траел десетина минути,...

Во Гватемала уапсена поранешната прва дама поради финансиски малверзации

Поранешната прва дама на Гватемала, Сандра Торес, која изгуби на претседателските избори, е уапсена под обвинение за финансиски малверзации за време на предизборната кампања. Торес...

Новите правила за азил ќе го запрат напливот на мигранти во...

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп преку воведување на нови правила за поднесување на азил во САД ќе се обиде да го ограничи бројот...

Мигранти насилно влегоа од Гватемала во Мексико на пат кон САД

Мексиканските власти денеска соопштија дека околу 350 имигранти ја обиле бравата на капијата на границата со Гватемала и насилно влегле во јужниот дел на...

Возач на камион усмрти 18 случајни минувачи во Гватемала

Најмалку 18 лица загинаа кога возач на камион се втурна во маса народ, кои застанале за да видат сообраќајна несреќа која претходно се случила. Возачот...

Најмалку 32 загинати кога камион влетал во толпа луѓе во Гватемала

Најмалку 32 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Гватемала кога камион влетал во толпа луѓе на автопат, соопштија локалните власти. Министерот за здравство Карлос Сото...

Силен земјотрес на границата меѓу Мексико и Гватемала

Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтерова скала е регистриран денеска на границата меѓу Мексико и Гватемала, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар. Епицентарот на...

Евакуација поради вулканот Фуего во Гватемала

Околу 4.000 жители денеска го напуштија подрачјето околу вулканот Фуего во Гватемала, каде вжештени камења и пепел се креваа високо во воздухот и паѓаа...