20.5 C
Skopje
25.8.2019 - 3:59

Ознака: гас

Експлозија во трговски центар во Флорида, над 20 лица повредени

Над 20 лица се повредени при експлозија на гас во трговски центар во местото Плантејшн на југот од Флорида, соопштија властите. Телевизијата „Еј-би-си“ наведе дека...

Се урна дел од зграда по експлозија на гас во Виена

Во Виена дојде до уривање на петкатна зграда по експлозија на гас, пренесуваат локалните медиуми. Во експлозијата најмалку 10 лица се повредени, од кои...

Земјотрес со јачина од 3,4 степени погоди огромна област со природен...

Земјотрес со јачина од 3,4 степени го погоди северниот холандски регион Гронинген, дом на една од најголемите европски области богати со природен гас, објави...

Парламентот на ЕУ ги проширува правилата за гасовод за странски проекти

Европскиот парламент денеска одобри нови правила со кои регулативите на ЕУ за гасна инфраструктура се прошируваат на нафтоводи од земји кои не се членки...

„Газпром“ во 2020 година ја запира испораката на гас низ Украина...

„Газпром експорт“, фирма-ќерка со стопроцентна сопственост на „Газпром“, планира да го прекине транзитот на гас преку Трансбалканскиот коридор низ Украина во Турција од следната...

Струмичката болница ќе се затоплува на гас

За нас не постои друг приоритет освен гасификацијата, бидејќи во овој момент нема поеколошки извор на енергија за големи корисници и затоа останува приоритет...

Македонија плаќа за 103 евра поскап гас од Германија

Сите досегашни истражувања и анализи покажуваат дека Македонија и нејзините стопански субјекти плаќаат најскап гас во цела Европа. И наместо цената да се намали...

Гинекологија Чаир и болниците во Куманово и Струмица ќе се затоплуваат...

Уште во текот на минатата година преземавме одредени чекори за промена на системот на греење во повеќе јавни здравствени установи. Ставивме приоритет на Специјалната...

Цените ќе паѓаат со зголемувањето на потрошувачката на гасот

Гасификацијата позитивно ќе влијае од економски, еколошки и од енергетски аспект, а вистинските ефекти ќе се почувствуваат дури откога ќе се обезбедат услови за...

Експлозија на гас во зграда во Русија, еден загинат

Во експлозија на гас во станбена зграда во рускиот град Шактија загина едно лице, а две се повредени, соопшти утрово Министерството за вонредни ситуација. Спасувачите...