Ознака: гас

Турција бара преговори и продолжува со потрагата по гас

Грција Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја повика Европската Унија на дијалог поради зголемените тензии на истокот на Медитеранот, но турските бродови ги продолжија истражувањата...

САД ќе ги прошират санкциите против рускиот гасовод „Северен поток 2“

Вашингтон постигна договор да вклучи дополнителни санкции против рускиот гасовод за природен гас кон Германија во Законот за одбрана што треба да се донесе,...

Заев: Интегрирани сме во проекти за стабилно снабдување со гас

Со интерконекторот со Грција, државата ќе обезбеди стабилно и континуирано снабдување со гас, независност и конкурентни цени, што е во согласност со нашата долгогодишна...

Азербејџанскиот гас доаѓа!

Вклучувањето на Македонија во проектот ќе овозможи диверзификација на маршрутите за пристап до природен гас не само за нашата земја, туку и за Централна...

Експлозија на гас срамни со земја зграда во Иран

Најмалку три лица загинаа, а шест се повредени во експлозија на гас во Иран, пренесуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во градот Ахваз, во провинцијата...

ЕУ подготвува нови санкции против Турција

На следната средба на претседателите на држави и влади на ЕУ на дневен ред ќе биде списокот на можни санкции против Турција. Со тоа...

Бангладеш: Во експлозија на гас во џамија загинаа 24 лица

Во експлозија на гас во џамија во главниот град на Бангладеш, Дака, загинаа најмалку 24 лица. Агенцијата АП пренесува дека надлежните служби започнале истрага за...

Експлозија на гас во зграда во Русија, спасени се 14 станари

Едно лице починало, четворица се тешко повредени, а 14 се спасени по експлозијата на гас во станбена зграда во градот Јарослав, североисточно од Москва. -...

Турција откри големо наоѓалиште на гас во Црното Море

Турција пронајде значителни лежишта на гас во Црното Море, наведуваат два турски извори, пишува „Ројтерс“. Ова е откритие што може да и помогне на земјата...

Ново одложување на испораката на гас преку ТАП

На период од една година, односно до крајот на 2021 година се одложуваат испораките на гас за Италија преку Трансанадолискиот гасовод (ТАП), иако е...